Монастирі у хмарах. Метеори Греції.
Метеори — одне з найзагадковіших і приголомшливих видовищ багатою пам’ятками Греції. «Парять у повітрі» — саме так перекладається з грецької «Метеор».
Монастирі Метеори, що примостилися на верхівках абсолютно неприступних стрімких кам’яних шпилів, розташовані на вершинах скель Фессалії, на півночі Греції, поблизу містечка Кастракі. Вони побудовані на скелях, що складаються із суміші пісковика та уламкової гірської породи, та досягають у висоту 600 метрів над рівнем моря.
60 млн. років тому ця частина Греції була дном океану. Під дією геологічної сили води, вітру, під впливом перепадів температур поступово утворювались кремезні кам’яні «стовпи», що ніби зависли у повітрі. Вода поступово вимивада пісок та інші відкладення з більш твердих порід, і згодом над квітучою Фессалійською долиною залишилися стояти кілька десятків гігантських кам’яних «пальців» від 300 до 500 метрів заввишки.
Перші релігійні громади з’явилися тут наприкінці X століття поряд з Афоном, як один із центрів православного чернецтва в Греції. Коли в XIII столітті почалися навали до Греції хрестоносців та завойовників із сусідніх держав, стрімкі скелі Метеори стали для ченців надійним захистом.
В 1334 монах Афанасій Метеорський, на гігантській скелі, висотою 613 метрів над рівнем моря, заснував монастир «Великий Метеор», що став головною і найзнаменитішою будовою комплексу. Скелю він назвав Метеора – «та, що лине у небо». Незабаром так почала називатися і вся місцевість — Метеори.
До XVI століття у Метеорах налічувалося вже понад 20 монастирів. Загалом упродовж історії, за різними джерелами, існувало 22 чи 24 монастирі. Через століття чернечий рух почав занепадати, і сьогодні збереглися всього шість монастирів: чотири діючих чоловічих монастиря і два жіночі. Інші або перетворилися на руїни, або повністю зникли.
Монастир-музей Святого Стефана (XIV ст.) — найбагатший серед інших, розташувався на гарній скелі, що височіє над містечком Каламбака. Крута ущелина відокремлює вершину від основної гори. Єдиний доступний вхід – підвісний міст завдовжки 8 метрів. Тут навчають іконографії та відкрито експозицію монастирських реліквій.
Монастир «Великий Метеор» — найбільший і найвищий з монастирів Метеори. Раніше для входу використовувалися плетені сходи. У 1922 році у скелі прорубали 115 крутих сходів, але для підйому провізії досі використовується сітка-мішок, який піднімають на лебідці.
Монастир Святої Трійці — найаскетичніший і найдоступніший з усіх. Самотній стовп, оточений хороводом кам’яних велетнів, від сусідніх скель його відокремлює прірва. Будівництво скиту, згідно з літописами, зайняло 18 років, а підйом матеріалів – 70 років! Єдиною переправою є щось, що нагадує фунікулер — від дороги до входу в монастир тягнеться трос зі старою кабінкою.
Фантастичний краєвид Фессалії — одне з найбільш захоплюючих місць у світі. Мабуть, це про Метеорів вигадали приказку — «краще один раз побачити, ніж сто разів почути».
Як пустельникам вдалося звести споруди на такій висоті, досі залишається загадкою. Для того, щоб тільки підняти на скелю каміння для будівництва одного монастиря, йшло від 20 до 70 років!? І це за відсутності доріг, хоч якоїсь будівельної техніки, навіть коней. Усі матеріали приносили та піднімали на скелі вручну, кошиками та сітками. Навіть самі ченці здіймалися в цих сітках.
До 20-х років XX століття, коли до монастирів були прокладені дороги і зроблені кам’яні сходи для підйому, ченці та відвідувачі могли потрапити в монастирі лише за складною системою дерев’яних підвісних сходів, або за допомогою ченців, які піднімали їх у спеціальних сітках (а в перші століття існування комплексу ченцями використовували суцільні ліси з брусів, що кріпилися в ущелинах скель). Так само на вершину скель піднімалися всі будівельні матеріали для зведення монастирських будівель, продукти харчування та інші необхідні для монастирського життя речі.
Сьогодні до Метеор веде хороша дорога. Індустрія туризму дісталася Метеор у 1970-і роки завдяки 12-му фільму про Джеймса Бонда «Тільки для твоїх очей» (For Your Eyes Only). Метеори перетворилися на виставкові вітрини для показу історичних старожитностей. І лише два монастирі — Святої Трійці та Святого Стефана мають насамперед релігійні цілі.
Колиска цивілізації Греція має чимало пам’яток, від яких захоплює дух, але Монастирі Метеори, що стоять на вершинах гігантських скель і нібито линуть у небо, безперечно, один з її головних скарбів.
1988 року Монастирі Метеори були включені до списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.