Замок Іф та граф Монте-Крісто — жива легенда Марселя.
Сліпучо-білий острів, на якому розташований замок Іф, знаходиться всього в одній морській милі від узбережжя, за 4 км від міста Марселя. Саме таке розташування невеликого острова, площа якого становить трохи менше ніж 30 тисяч м2, зробило його стратегічно важливою точкою на карті Франції.
Замок Іф став знаменитим на весь світ завдяки роману «Граф Монте-Крісто» Александра Дюма.
Цікавим є той факт, що острів Іф був описаний ще самим Гаєм Юлієм Цезарем, під час його подорожі.
Ще з часів Середньовіччя місто Марсель постійно зазнавало нападів з боку моря, а невеликий острівець Іф був ідеальним місцем для відпочинку піратів, завойовників і розбійників, яких розшукували в Марселі.
Спочатку фортифікаційна споруда на острові Іф Фріульського архіпелагу була побудована як форт для оборони Марселя від атак із моря. Будівництво йшло у 1524-1531 роках за наказом короля Франциска I.
Дивно, але замок Іф жодного разу не був атакований: можливо, що його грізний вигляд вселяв ворогові якийсь незрозумілий жах. З кінця XVI століття замок став використовуватись для ізоляції та охорони особливо небезпечних злочинців. Саме з того часу форт і отримав назву Замок Іф. Форт перетворився на найстрашнішу в’язницю Старого Світу, яку знали далеко за межами Франції.
У в’язницях замку Іф містилися гугеноти, політики, керівники Паризької комуни, а також персони, які становили небезпеку для Франції. У 1830-х роках замок Іф офіційно перестав бути в’язницею, але в 1871 тут утримувалися керівники Паризької комуни, а її керівник Гастон Крем’є був розстріляний на острові Іф.
Замок Іф, який вважався оплотом тортур і політв’язнів понад 200 років, у ХІХ столітті перетворили на музей, а 1926 року йому було надано статус архітектурної пам’ятки.
З островом Іф пов’язана цікава історія. На острів вперше в Європі було висаджено екзотичну тварину – носорога.
У 1514 році король Португалії Мануел I отримав величезного носорога вагою 2 тонни, як презент від індійського султана штату Гуджерат. Чутка про незвичайного носорога облетіла всю Європу. Мануел I вирішив відправити тварину в подарунок Папі римському, в нашийнику із смарагдового оксамиту розшитому золотими трояндами.
Під час тривалої подорожі корабель із носорогом зробив зупинку на острові Іф, куди припливли з Марселя тисячі цікавих городян, серед яких був і король Франції Франциск I.
На жаль, корабель з носорогом потонув під час подальшої подорожі, біля берегів Генуї, але на острові Іф його встигли відобразити на папері.
У 1844-1845 роках відомий французький письменник Александр Дюма написав роман «Граф Монте-Крісто», де було описано багаторічне ув’язнення головного героя Едмона Дантеса в Замку Іф. Роман став одним з найпопулярніших у французькій літературі, тому з моменту відкриття замку ІФ для відвідувачів у 1890 році, він ніколи не відчував нестачі в туристах.
У замку знаходиться експозиція матеріалів, що ілюструють всесвітню популярність роману «Граф Монте-Крісто», його численні екранізації та використання імені «Монте-Крісто» у найменуваннях географічних місць, підприємств та товарів.
Дюма, до речі, не раз бував у замку Іф, тож, правдоподібно описати каземати йому було досить нескладно.
На першому поверсі замку для огляду туристів відкрито камеру Едмона Дантеса, в’язнем якої за задумом Александра Дюма був Едмон Дантес. Камера Дантеса з’єднана лазом із напівпідвальним приміщенням без вікон, яке, згідно з змістом роману, служило камерою абата Фаріа. У камері встановлено телевізор, на екрані якого показують сцену зустрічі Дантеса та Фаріа з різних фільмів, знятих за романом.
На другому поверсі замку також представлено камеру, в якій знаходився таємничий в’язень Залізна маска.
Сьогодні замок Іф — одна із «візитних карток» Марселя.
«Популярність замку Іф винятково висока завдяки двом в’язням: Залізній Масці, який там ніколи не був, і Едмону Дантесу, який ніколи не існував», — іронізує французький історик Ален Деко.
Кожна камера, яка містила відому особистість, має спеціальну табличку з ім’ям. Не були забуті граф Мірабо, Гастон Крем’є, Жан-Батіст Шато і … Едмон Дантес.
На запитання: «Чому історія неправдива і камера віддана вигаданому персонажу?», співробітники замку Іф хитро посміхаються і відповідають питанням: «А як же квартира Холмса на Бейкер-Стріт?».