Ханья – найкрасивіше місто Крита — грецька Венеція.
Ханья – друге за величиною місто на Криті, відоме пам’ятками венеційської та османської доби, розташоване на відстані 145 км від Іракліону. У прадавню добу на місці сучасної Ханьї існувало мінойське місто Кідонія.
Ханья є одним із наймальовничіших і багатих на історію міст Греції, відомих своєю венеціанською гаванню, чарівним Старим містом і приголомшливою природою. До 1971 року Ханья була столицею Криту, зараз місто є столицею однойменного нома.
Найважливіші археологічні свідчення існування прадавнього міста були знайдені при розкопках у районі замку у Старому місті. Цей район був заселений уже в епоху неоліту. Після завершення мінойської доби, у класичний період, місто перетворилось на потужний поліс, що розрісся від Ханійської гавані до Білих гір.
Перша велика хвиля переселенців з материкової Греції прийшла з дорійцями близько 1100 до н. е. Перша літературна згадка про Кідонію є у Гомеровій «Одісеї». Кідонія постійно перебувала у стані війни з іншими критськими містами-державами.
У 69 до н. е. римський консул Квінт Метелл Критський розбив критян і завоював Кідонію, якій втім надав пільги незалежного міста-держави. Також за Кідонією зберігалось право карбувати власну монету до III століття нашої ери.
У давнину на місці сучасної Ханьї існувало поселення, відоме як Сидонія. До елліністичного періоду, приблизно в ІІІ столітті до н.е., Сидонія була оточена мурами. Вони були укріплені Візантійською імперією у VI та VII століттях.
Після Четвертого хрестового походу, у 1204 р. Крит перейшов до Боніфаціо, маркіза Монферрата, який продав його за 100 марок срібла венеціанцям.
Сліди багатої історії Ханьї створюють неповторну атмосферу і надають місту особливої чарівності. Його венеціанську гавань вважають найживописнішою у всій Греції, а старе місто найкрасивішим на острові.
Серед найвідоміших пам’яток Ханьї — Венеціанський порт. Гавань, розраховану на 40 галер, венеціанці побудували в 1356 році. Це був важливий центр ділового життя міста, який обслуговував військові кораблі, а також один з найважливіших торгових портів східного Середземного моря.
На початку XVI століття розширення Османської імперії стала головною загрозою для венеціанців, і вони вирішили побудувати нові укріплення в Ханьї та Іракліоні.
У 1620 році для захисту гавані Ханьї на вході в міську гавань була побудована фортеця Фіркас, біля якої розміщується критський Морський музей. Саме в фортеці Фіркас в грудні 1913 року було піднято прапор на честь об’єднання Греції з островом Крит.
Побудований в 1595-1601 роках венеціанцями, знаменитий маяк Венеціанської гавані є одним із самих старовинних маяків світу і однією з головних визначних пам’яток Ханьї. Маяк вважається візитною карткою міста, з нього відкриваються захоплюючі види на захід Сонця.
Маяк побудований на вершині природної скелі і спочатку працював за принципом факела. Висота самого маяка становить 21 метр, а з урахуванням основи, вогонь маяка розташовувався на висоті 26 метрів від рівня моря і був видно на відстані семи миль.
У період Османської імперії, в 1830-1840 роках, маяк був перебудований єгиптянами, які перебували на службі у султана, звідси й інша його назва — Єгипетський. Маяку було додано форму мінарета.
На березі Венеційської гавані розташована купольна Мечеть Кючук Хасан — символ ісламського мистецтва епохи Відродження. Мечеть Яничарів датується другою половиною XVII ст. Зараз використовується для проведення виставок та різноманітних заходів.
На площі Афінагора розташований Кафедральний собор міста Ханьї, який називається Трімартирі. Вперше церква на цьому місці згадана на венеціанській карті Ханьї 1625 року.
Ця базиліка з високою дзвіницею присвячена Введенню до храму Пресвятої Богородиці. Інша назва храму – Собор трьох мучеників. Будівлю нинішнього собору було зведено у 1860 році на місці старої церкви.
До визначних пам’яток Ханьї варто також віднести Археологічний музей, який розташувався у невеликій будівлі колишнього венеціанського монастиря святого Франциска. Експонати музею ілюструють історію культур та характер регіону протягом століть, від періоду неоліту до римської доби. Колекції включають знахідки з Кідонії (поселення мінойського періоду), доісторичні знахідки з печер, мінойські знахідки з різних частин префектури Ханья.
Ханья, як і багато інших грецьких міст, ділиться на дві частини – Стару та Нову. На увагу заслуговує, звичайно ж, Старе місто з його вузькими вуличками, що нагадують венеціанську, середньовічну фортецю.
Ханью називають Венеціанською красунею. У цьому мальовничому місті гармонійно поєднуються романтика лабіринтів вузеньких вуличок та численних архітектурних будівель у венеціанському та турецькому стилі у Старому місті та елегантність сучасних будівель, широких алей та красивих площ.

Колишня столиця Криту та друге за величиною місто приваблює унікальною сумішшю венеціанської, османської, візантійської та грецької культур.

Ханья — райський куточок Греції, найзеленіша область на карті Криту. Пишність видів та різноманітність ландшафтів, лагідне сонце, тепле море смарагдового кольору, дивовижні пляжі з чистим піском, затишні парки, самобутня архітектура та чарівний колорит минулого… все це Ханья.
