Історія України

Містичні Карпати. Легенди та міфи


З давніх-давен Карпати вважали місцем скупчення особливої енергетики, що забезпечує заряд бадьорості, наділяє мудрістю та дарує довголіття. З українськими Карпатами пов’язано багато легенд та містичних оповідань. Місцеві жителі вірять в те, що високо в горах, біля глибокого озера живе старець — мольфар, котрий керує силами природи…

Невелика добірка таємничих місць гірського краю, оповитих легендами…

Мольфари та чугайстри

Місцеві жителі переконані в тому, що на Гуцульщині проживають справжні мольфари, яким притаманні надзвичайні здібності. Мольфари поселяються на околицях селищ, високо в горах, подалі від людських очей. Місцеві знахарі наділені містичними знаннями та вміннями, можуть робити як хороші, так і погані справи. Вони виліковують тяжкі хвороби, вміють керувати погодою та читати зірки, пророкують майбутнє, привертають удачу і відводять біди. Називають таких людей по-різному: віщунами, чаклунами, відьмаками, ворожками.

Кажуть, що вся сила мольфара полягає в слові та співі. Існує легенда:

Один раз на рік мольфар залишає свою хатину та прямує в невідомі людям печери. Там протягом 12 днів віщун має знаходитися в позі «ембріона» і не робити зайвих рухів. Таким чином відбувається його очищення. І лише після цього знахар може повернутися до власної домівки.

На Верховинщині навіть відкрито Музей гуцульської магії, який містить експонати (знаряддя праці, зілля тощо), передані родичами померлих мольфарів.

Корінні мешканці стверджують, що в Карпатах також живе чугайстер. В народному карпатському фольклорі чугайстер описують як волохатого велетня-чоловіка. Дослідники припускають, що чугайстер — це снігова людина, її зріст в два-три рази перевищує зріст звичайної людини, а тіло повністю вкрите вовною або волоссям. Є очевидці, які стверджують, що бачили незрозумілу істоту на власні очі. Але фото, відео-доказів існування чугайстера немає. Єдине, що вказує на існування загадкової істоти — це велетенських розмірів сліди, котрі люди бачили в різних куточках карпатського краю, переважно на високогір’ї.

Мертве або Журавлине озеро

В Карпатах знаходиться унікальне та таємниче Мертве озеро, вода в якому — темного, майже чорного кольору. Озеро виглядає моторошно. Воно характеризується неправильною овальною формою. Вода, не дивлячись на свій колір, являється прозорою. На поверхні озера є бульбашки, які піднімаються з глибин. На берегах озера росте мох, болотна журавлина та осока. З усіх сторін Мертве озеро оточує ялицево-смерековий ліс.

Вода в Журавлиному озері насичена сірководнем. В ній не живе жодний живий організм. Посеред Мертвого озера знаходиться таємничий острівець, який створюють гілки та коріння дерев. Дно озера застеляють стовпи дерев. Місцеві жителі розповідають, що в тутешніх болотах, особливо після сніжної зими або літніх тижнів безперервних дощів, безслідно зникали мандрівники.

Чорногірський хребет та озеро Несамовите

Чорногірський хребет в Карпатах оповитий містикою. Гуцули вважають гору місцем зосередження як темних, так і світлих, сакральних сил. Одним із загадкових озер Чорногори є Несамовите. Воно льодовикового походження, займає площу 0,3 гектари. Довжина водойми 88 м., ширина – 45 м. В глибину озеро досягає 1,5 м. Навіть коли температура повітря опускається нижче нуля, озеро не замерзає, в спеку воно не прогрівається. Гуцули стверджуюсь, що місцевість, де розташоване озеро Несамовите, є містичною. За народними переказами, саме тут народжується град. Причиною явища стають душі грішників, які спочивають в його водах. Згідно легенди, в озері знайшли свій останній притулок самогубці та вбивці.

Корінні мешканці вірять: якщо кинути в озеро Несамовите камінь, можна потрапити в одну із загублених душ. З глибин озера також може повстати вершник, якщо випадковий мандрівник порушить його спокій поганими діями. Купаючись в озері, можна накликати негоду. Існує також легенда, що навколо озера душі грішників виконують ритуальний танець. Якщо в цей час їм попадеться на очі мандрівник, станеться лихо — вони затягнуть його на дно водойми. Врятувати бідолаху зможе лише звучання трембіти.

В народі також поширена й романтична байка. Подейкують, якщо неодружений чоловік або незаміжня жінка вмиються озерною водою, то швидко знайдуть собі пару, і не пройде навіть половина року, як зіграють весілля.

Ужгородський замок

З Ужгородською фортецею пов’язана містична історія. В XVІІ столітті замком володіли графи Другети. У одного з них була вродлива донька. В 1657 році кордон перетнули польські війська, які очолював князь Любомирський. Вони поставили перед собою мету — підкорити Ужгородський замок. Щоб дізнатися, як це можна швидко зробити, військовий начальник переодягнувся в одежу пана та поїхав до укріплення. Доля звела його з прекрасною донькою графа. Дівчина полюбила ворога та розказала йому, що замок можна підкорити, скориставшись підземним ходом.

Але батько красуні дізнався про зраду своєї доньки, її живцем замурували в стінах укріплення. Ходить легенда, що з тих пір душа дівчини, одягненої у білу сукню, блукає вночі коридорами замку, плаче й шукає свого коханого, а з першими півнями зникає. Місцеві жителі розповідають, що охорона замку робила спроби наблизитися до містичної постаті, а потім з жахом констатували, що постать була абсолютно прозорою.

Існує легенда про таємничі підземні ходи укріплення. Ніби Ужгородська фортеця мала підземне сполучення с Невицьким та Мукачевським замкомзамком Паланок. Подейкують, що можна було стрибнути в 32-х метровий колодязь, розташований в дворі укріплення, й вижити, оскільки він з’єднувався з рікою Уж за допомогою підземного ходу.

Скелі та камінь Довбуша, печери духів

В Карпатах є ще одне містичне місце — скелі Довбуша. Скельно-печерний комплекс підіймається на висоту 668 метрів над рівнем моря і є масивним скелястим виходом пісковиків, що сформувалися на дні палеогенового моря понад 70 млн років тому. Кожна скеля має свою назву: Морда Лева, Вітрило, Тюльпан, Відьма, Хвіст Дракона та ін.

Скелі Довбуша багаті на історичні події. Тут в різні періоди було і стародавнє святилище, і напівфольклорна фортеця княжої доби, і навіть твердиня опришківського руху. З останнім пов’язана назва цієї пам’ятки природи – Скелі Довбуша.

Навколо постаті Довбуша історичних фактів, напевно, менше ніж легенд та згадок у фольклорі. За легендою, Олекса Довбуш був наділений чаклунською силою, яка відновлювалася серед цих скель. Тут ватажок опришків XVIII сторіччя, який грабував багатіїв на користь бідних, переховувався від польських магнатів.

Серед скель знаходяться печери духів, які охороняють дану місцевість. Але на шляху тих, хто вирішив проникнути в печери, постане безліч сходів та лавок, колодязів та ровів. Унікальні печери нагадують обитель чаклунів, духів, язичницьке святилище, в якому проводяться таємничі, містичні ритуали та обряди, тому що залишатися тут на ніч небезпечно.

Легенди оповідають, що в цих скелях слід шукати захований скарб Довбуша. Вхід у сховок прикриває камінь і його можна відчинити особливим закляттям.

Ніде в Україні Ви більше не зустрінете такого химерного переплетіння легенд та таємниць, як в Карпатах! Величні гори, густі ліси, бурхливі водоспади та прозорі струмки — все це, здається, наповнене особливою містикою…


Valentina Zhitanskaya

Моє ім'я – Валентина Житанська. Сайт https://zhitanska.com/ створено 20.08.2009 року. На моєму сайті ви знайдете: * теорії, гіпотези, думки вчених та езотериків про будову Всесвіту, історію та майбутнє Землі; * про існування у минулому на Землі високорозвинених цивілізацій; * міфи та легенди стародавніх народів; * езотеричні вчення та таємні знання. * e-mail для контактів: [email protected]

Добавить комментарий

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.