Історія України

Містичні замки України. Золочівський замок


Золочівський замок — легендарна та унікальна архітектурна пам’ятка XVII століття. Поряд зі своїми відомішими «братами» — замком Паланок, Хотинською та Кам’янець-Подільською фортецями, Золочівський замок скромніший, але вельми значущий і цікавий.

Разом із Підгорецьким, Свірзьким, Старосільським замками, Золочівський замок входить у туристичний маршрут «Золота підкова Львівщини». У XVII столітті замок був оточений неприступними земляними валами, обкладеними каменем, з бастіонами на кутах та ровами з водою. Кожна стіна замку була понад 100 метрів завдовжки та 11 метрів заввишки. Біля входу був таємний підземний хід, через який можна було залишити замок.

Своєю появою замок завдячує вдалому географічному розташуванню — ця місцевість колись була перетином різних торговельних шляхів, що дозволяло контролювати дороги, які вели до Львова. Літописи свідчать, що у 1180 році ця місцевість називалася Радече.

Побудоване в середньовіччі дерев’яне укріплення Золочівської фортеці не раз руйнувалася під час набігів татаро-монгол. І лише з приходом до влади шляхетського  роду Собеських, з ініціативи глави родини Марека Собеського почалося будівництво потужної кам’яної фортеці.

Після смерті Марка Собеського його син Якуб Собеський, державний та військовий діяч Речі Посполитої, продовжив справу батька. Для будівництва замку Собеські запрошували найкращих архітекторів, які гармонійно поєднали у замку різні стилі – від пізньої готики та ренесансу до елементів класицизму.

Фортеця була надійною і неприступною, в 1675 королем польським і великим князем литовським Яном III Собеським була відбита атака війська Кримського хана Хаджі Селім Герая. Згодом Ян Собеський зробив фортецю королівською резиденцією.

Усередині грізної фортифікаційної споруди знаходиться гарний двоповерховий палац, який має пічне та камінне опалення, каналізацію, що було прогресивним рішенням на ті часи. На території замку було розбито дивовижний сад у стилі пізнього ренесансу.

З цим місцем пов’язана романтична історія кохання молодого короля Яна Собеського, зачарованого 15-річною француженкою Марі Казімірою Луїзою де Ла Гранж д’Арк’єн, більш відомою під польським ім’ям Марисенька. Вони прожили разом 30 років, народили 14 дітей. Однак польська знать не любила іноземку, за спиною короля ходили плітки, що Марисенька керує ним. І Золочівський замок став тим місцем, де королева усамітнювалася від злих мов. Саме для своєї коханої дружини Ян ІІІ і побудував палац у китайському стилі.

В 1732 році Золочівський замок став власністю роду Радзивіллів, а в 1840 році проданий австрійському уряду. Замок поступово почав втрачати свою колишню велич і почав переходити з рук до рук різним господарям. Деякі з них, не переймаючись військовим призначенням фортеці, доводили її до поступового занепаду. Під час угорського панування тут були суд і в’язниця, під час війни база німецьких фашистів. В’язницею Золочівський замок залишився і за радянської влади. Лише з 1953 році замок став приміщенням для ПТУ.

У другій половині 1980-х Золочівський замок передали до відомства Львівської галереї мистецтв. Через три роки у ньому розпочалися реставраційні роботи з метою створення у замку музею. Розкішні королівські будівлі були облагороджені стараннями директора Львівської галереї мистецтв Бориса Возницького. Влітку 2004 року в Китайському палаці відкрили експозицію східного мистецтва, почали проводити чайні церемонії та лицарські турніри.

У Великому палаці замку представлено понад 550 експонатів: живопис, меблі, зброю, порцеляну, скульптури, килими, мисливські трофеї та інші. У п’яти експозиційних залах Китайського палацу представлено близько 250 творів живопису, графіки, скульптури, а також археологічні експонати, які становлять мистецтво Єгипту, Шумеру, Китаю, Японії, Індії, Індонезії, Туреччини, Персії.

ЛЕГЕНДИ ЗОЛОЧІВСЬКОГО ЗАМКУ

КАМЕНІ ТАМПЛІЄРІВ

На замковому подвір’ї лежать таємничі камені, вкриті різьбленим тайнописом. Їх привезли із села Новосілки Золочівського району. Так звані «камені щастя» — це залишки знищеного в XVI столітті Новосілківського замку, який побудували нащадки лицарського Ордену тамплієрів, які прийшли з Угорщини в Україну.

Поверхня каміння покрита загадковими письменами та малюнками. На одному камені висічені зображення тернового та квіткового вінків — символи тамплієрів та видовбаний невеликий отвір. Перекази кажуть, якщо в цей отвір засунути палець, повернути і загадати бажання, воно обов’язково виповниться. Багато хто вірить.

Хто, коли і навіщо зробив написи на цьому камені, досі залишається загадкою. Згідно з однією з гіпотез, написи на камінні є однією зі складових шифру, що вказує на місце, де захована частина скарбів лицарського Ордену тамплієрів. Досі ніхто не може прочитати цей напис.

Як розповідають краєзнавці, у казематах Новоселківського замку нудився польський лицар Янусик, який мріяв вирватися на волю. Якось йому наснився чорний чаклун, який запропонував: «Знайди в стінах камінь із діркою, загадай бажання, поверни палець, і воно здійсниться. Але пам’ятай, якщо помилишся, на тебе чекає смерть, а твою душу забере диявол». Лицареві пощастило. Начебто через цю дірку якась дівчина передала Янусику мотузку, і він зміг втекти.

Розшифрування написів на камінні тамплієрів, почалися ще 2000 року. Як розповідав голова благодійного фонду «Відродження історико-культурної спадщини України Ігор Жук, вдалося розгадати код, залишається довести правильність розшифрування. Для цього довелося побувати у Ватикані та працювати зі спеціалістами, які займаються дослідженням історичних пам’яток. Історики таки сподіваються розшифрувати загадкові написи тамплієрів.

МАРИСЕНЬКА

Марі Казимира Луїза де Ла Гранж д’Арк’єн та Ян III Собеський

Золочівський замок не є винятком серед замків, які мають свою таємничу історію. Замок має свою героїню — Білу даму, яка, начебто бродить його коридорами і підвалами. Ймовірно, вважають любителі містики, це примара дружини Яна III Собеського — Марі Казимири Луїзи де Ла Гранж д’Арк’єн. Легенда розповідає, що пані власноручно командувала захистом замку під час його облоги.

Цікаво, що нещодавно, у стінах Китайського палацу нібито з’явився ще один гість із царства Аїда — Чорний лицар. Подейкують, що це привид Яна III, який все ще шукає свою кохану Марисеньку… і не знаходить…


Valentina Zhitanskaya

Моє ім'я – Валентина Житанська. Сайт https://zhitanska.com/ створено 20.08.2009 року. На моєму сайті ви знайдете: * теорії, гіпотези, думки вчених та езотериків про будову Всесвіту, історію та майбутнє Землі; * про існування у минулому на Землі високорозвинених цивілізацій; * міфи та легенди стародавніх народів; * езотеричні вчення та таємні знання. * e-mail для контактів: [email protected]

Добавить комментарий