Найвідоміші та найкрасивіші вітражі у світі.
Різнокольорові вітражні вікна прикрашають сотні різноманітних будівель: готичні собори з вітражами, від яких захоплює дух, та сучасні художні галереї та концертні зали.
Мистецтво вітража почало свій розвиток ще в романську добу. Апогей вітражного мистецтва припадає на епоху готики. Різнокольорові вітражні вікна були поширені у місцях поклоніння протягом століть. Ці барвисті чарівні панелі можна побачити у різних релігійних спорудах: храмах, соборах, церквах та мечетях.
Найбільш відомі середньовічні вітражі французьких соборів: Руана, Шартра, Реймса, Анже, Буржа, Страсбурга та капели Сент-Шапель у Парижі. В Англії вітражі збереглися у соборах Йорка, Глостера, Кентербері.
Сент-Шапель, Париж
Сент-Шапель (Свята Капела), побудована в Парижі в XIII столітті королем Людовиком IX, вважається перлиною доби «променистого» стилю. Собор був призначений для зберігання дорогоцінних реліквій, але відомий завдяки своїй колекції з 15 вітражних вікон, висота кожного з яких майже 15 метрів. На них зображено понад тисячу біблійних фігур. Доповнює цю приголомшливу пишність величезна вітражна троянда.
Каплиця Королівського коледжу, Кембридж
Готична каплиця в Королівському коледжі Університету Кембриджа була закладена королем Генріхом VI в 1446 р. Крім чарівного склепіння та розписів роботи Пітера Пауля Рубенса, ця каплиця славиться своїми вітражами.
26 вітражних панелей були створені більш ніж через століття, при Генріху VIII, який посилював свої позиції як глави англійської церкви після розриву з Ватиканом.
Notre-Dame de Paris — Собор Паризької Богоматері. Париж
Готична архітектура цього собору відома усьому світу, але не кожен знає, що тут знаходиться один із найбільш вражаючих вітражів у світі – вітраж «Троянда», подарунок від короля Людовіка IX. Діаметр вікна – 12,9 метра.
Знаменитий вітраж «Троянда» на південному фасаді Notre-Dame de Paris буддисти описують як «квітку лотоса». Езотерики бачать у візерунках скла сакральну геометрію – «Квітку життя», у якій укладено образ творіння. Містика чи ні, але знамениті вітражі «Троянди», датовані ХІІ і ХІІІ століттями, у пожежі 2019 року не постраждали.
Йоркський собор, Йорк, Великобританія.
Готичний храм славиться не тільки грандіозною архітектурою. Його головною окрасою служать величезні вітражі. Їх створювали протягом трьох століть, використовуючи все різноманіття різних напрямків середньовічного вітражного мистецтва. Собор відомий своїми великими та численними вітражними вікнами від 15 до 23 м заввишки. Всього таких вікон 128.
Найбільш цікавими вітражами Йоркського собору вважаються «П ‘ять сестер». При ширині 1,5 м висота цих вітражів становить понад 16 м. Це робить їх найбільшими в світі середньовічними вітражами. На них зображені квіти і листя, складені з 100 тис. фрагментів скла. Особливо виділяються вітражі, розташовані в залі капітула.
Храм Святого Сімейства, Барселона
Храм Святого Сімейства, створений майстром модернізму Антоніо Гауді наприкінці XIX століття, є одним із найвідоміших місць у Барселоні. Окрім своїх химерних веж і заворожливих мозаїк, собор, що постійно будується, відомий своїми фантастичними вітражами. Відображаючи виразність і велич бачення Гауді, різнокольорові вікна відрізняються формою і колірною гамою, що робить інтер’єр ще більш привабливим.
Робота над цими вікнами почалася ще 1882 р., але Гауді так і не побачив їх встановленими у своєму знаменитому творінні.
Чудовий скляний купол в неовізантійському стилі, побудований із скла і сталі з 1975 року вважається історичною пам’яткою і є окрасою магазину. Автор скляного купола цієї паризької пам’ятки – французький художник зі скла, майстер-склодув Жак Ґрюбер, один із найяскравіших представників модернізму.
Готель Gran Hotel Ciudad de Mexico, Мехіко
Gran Hotel Ciudad de Mexico — ще одне творіння Жака Грюбера — жваво асоціюється з мезоамериканською культурою, з її багатою палітрою золотих і бірюзових відтінків.
Палац каталонської музики, Барселона
Центральна споруда цього концертного залу – скляний дах із тривимірним зображенням Сонця.
Площа подяки, Даллас, США
Каплиця на площі Подяки знаходиться в центрі Далласа, штат Техас. У 1977 р. Філіп Джонсон спроектував собор, що витончено закручується спіраллю. Будівля прикрашена 73 вітражними вікнами, створеними французьким художником Габріелем Луаром.
Кафедральний собор Святого Себастьяна, Ріо-де-Жанейро
Будівля була побудована у стилі модернізму за проектом архітектора Едгара Фонсекі у 1964-1979 роках. Собор присвячений Святому Себастьяну, покровителю міста. Вітражні вікна висотою 60 метрів піднімаються від підлоги до стелі цього величезного собору, здатного вмістити 20 тис. осіб.
Культурний центр Чикаго
Тут можна помилуватися найбільшим у світі вітражним куполом від Тіффані – його діаметр 11,5 м. 30 тис. шматочків скла у формі риб’ячих лусочок створюють візерунок вітража.
Мечеть Мечеть Насір оль-Мольк, Шираз, Іран
Мечеть Насір оль-Мольк, культова споруда ХІХ століття у Ширазі є прикладом ісламської архітектури. Фасад, прикрашений декоративними вітражами, щодня на світанку є фантастичним видовищем. Ранкове сонце світить крізь скла, освітлюючи плитку для підлоги і багатобарвний перський килим, створюючи калейдоскоп узорів.
Вітражі перехоплюють світло Сонця і осяють кольоровими променями простір соборів, що створює містичне відчуття.