Піраміда Мікерина – головоломка тисячоліть. Єгипет
Піраміда Мікерина («Піраміда Менкаура») — наймолодша та найнижча з трьох єгипетських пірамід у Гізі. Всупереч прізвиську «Херу» (висока), висота піраміди ледь сягала 66 м, а довжина сторони її основи — 108,4 м. Об’єм — 260 тис. м³, що становить лише десяту частину об’єму піраміди Хеопса. Піраміда Мікерина знаменує собою кінець епохи великих пірамід.
Піраміда Мікерина вибивається із загальної картини будівель у Гізі. Незважаючи на невеликі розміри піраміди, потенціал будівельників піраміди Менкаура був величезний. Про це свідчить один із монолітів, використаних у заупокійному храмі Менкаура — його вага становить понад 200 тонн.
Будівництво на місце блоку такого розміру, найважчого на плато Гіза, було справжнім технічним подвигом. Досі залишається загадкою, як його було доставлено до місця побудови. Дивує також і якість обробки блоків зовні та всередині піраміди, а також ретельно оброблені тунелі та внутрішні камери.

Геродот писав, що піраміда Мікерина була найкрасивішою із трьох. Облицювання перших 16 ярусів піраміди було зроблено з червоного граніту Асуана, облицювання середини будівлі було виконано з білого з турського вапняку, вершина також була з червоного граніту. Такою піраміда лишалася протягом чотирьох тисячоліть, поки на початку XVI століття мамелюки не зняли облицювання.
Наприкінці XII століття піраміда постраждала через дії султана Аль-Маліка аль-Азіза, який намагався знести некрополь Гізи і почав із «червоної піраміди» — піраміди Мікерина, як найменшої з трьох. Роботи з руйнування велися вісім місяців і були зупинені через надто великі витрати.
Піраміда Менкаура відрізняється від пірамід Хеопса (Хуфу) та Хефрена складністю системи похоронних приміщень. Коридор від входу, довжиною 31,75 м, веде до вестибюлю, за яким починається майже горизонтальний тунель завдовжки 12,6 м.
За ним знаходиться великий зал, звідки вниз йде тунель, який закінчується в приміщенні з глибокими нішами, далі знаходиться похоронна камера, де 1837 року Джон Перрінг і Річард Вайс (Richard Vyse) виявили загадковий базальтовий саркофаг з мумією та дерев’яну труну у формі мумії з молитвою Нут.
Саркофаг був прикрашений рельєфами, що зображають фасад царського палацу. У 1838 р. саркофаг, відправлений до Лондона кораблем, потонув біля іспанського узбережжя, коли судно зазнало катастрофи в Гібралтарській протоці. Вдалось урятувати тільки кришку саркофага, оскільки вона була дерев’яною та спливла після корабельної аварії. Але радіовуглецевий аналіз тих предметів показав, що це поховання часів раннього християнства (приблизно I століття н. е.), й до самого фараона ніякого відношення не має.
З південної сторони піраміди Мікерина знаходяться три піраміди-супутниці, східна з яких належала Хамерернебті II, дружині Менкаура. У 1996 р. під час проведення досліджень у цій піраміді знайшли статую часів XIX династії, що зображує Рамсеса II з дружиною. Яким чином статуя Рамсеса II, (котрий правив у період Нового Царства (1550-1070 до н.е.) могла опинитися на плато Гіза, де всі споруди належать до Стародавнього Царства (2707-2216 до н.е.)?!

Стародавні єгиптяни не вважали себе будівельниками комплексу на плато Гіза, його храмів та величних пірамід Хеопса, Хефрена та Мікерина. Вони називали гранітний Храм на плато Гіза — «Дім Осіріса, володаря Ростау» (Ростау — Стародавня назва некрополя в Гізі).
Давньогрецький історик Манефон склав зі слів єгипетських жреців династичний список правителів Єгипту, в якому, крім династій фараонів, вказується і тривалий період правління богів. Час правління бога Осіріса, згідно з цим списком, припадає на середину Х тисячоліття до нашої ери. Це шість із лишком тисяч років до появи перших фараонів і не набагато пізніше за катастрофічні події XI тисячоліття до нашої ери, пов’язані з біблійним сюжетом про Всесвітній Потоп.

Піраміда Мікерина – наочний приклад вторинного використання. Можливо, фараони IV династії — Хуфу, Хафра та Менкаур будували лише піраміди-супутниці? Це дуже добре вписується в плавну та поступову еволюцію вдосконалення стародавніх єгиптян у пірамідобудуванні. Ці піраміди цілком можна порівняти з усіма параметрами пірамід наступних V і VI династій.

Досить очевидно, що піраміди побудовані зовсім не за часів IV династії, а за багато тисяч років до фараонів!
Безперечно, піраміди Гізи створювала давня, високорозвинена, високотехнологічна, можливо позаземна цивілізація.

Єгипет «притягує» багатьох мандрівників, змінюючи світогляд людей та його ставлення до світу. 20 серпня 1996 року мені пощастило спуститися в піраміду Мікерина. Враження незабутнє… Знаходишся ніби у зміненому стані свідомості. Мабуть, методи єгипетських жреців, розроблені тисячоліття тому, все ще діють на людей.