Шедеври архітектури Індії – храми Хойсали.
Індія — одне з небагатьох місць світу, де протягом усієї історії різьблення по каменю було традиційним ремеслом. Століттями відточувана місцевими зодчими майстерність досягла тут своєї досконалості та неперевершеності.
Архітектура Хойсали — це архітектурний стиль Індії, що виник за часів правління династії Хойсала між XI і XIV століттями, у регіоні, який у наш час відомий як Карнатака. Свого розквіту цей стиль досяг у XIII столітті. Майже всі споруди цього періоду можна розглядати як приклади будівель у стилі Хойсала, включаючи храм Ченнакешава у Белурі, храм Хойсалешвара у Халебіду.
На стиль династії Хойсала вплинула не лише попередня архітектурна традиція династії Чалук’я, а й місцеве декоративно- прикладне мистецтво різьблення із сандалового дерева та слонової кістки.
Назва «Хойсала» у дослівному перекладі означає «Удар Сала». Згідно з давньою легендою, вождь клану на ім’я Сала вступив у смертельну сутичку з тигром віч-на-віч і вийшов з неї переможцем. На честь могутнього владики надалі і було названо імперію.
За наказом правителів Хойсала у столичних містах Халебід та Белур велося активне зведення храмів. Споруди цього періоду стали особливим явищем історія південно-індійської архітектури, оскільки мали свої особливі риси, не характерні для будівель попередніх династій. Якщо раніше храми відрізнялися масивністю форм і монументальністю, то в період Хойсали на зміну їм приходить гармонія та витонченість будівель, прикрашених багатим різьбленням по каменю.
Храми імперії Хойсала
Храм Хойсалешвара (Халебід)
Неподалік Белура, в південно-індійському штаті Карнатака, розташоване невелике містечко Халебід. У буквальному перекладі халебід означає «місто в руїнах». Ця назва була дана місту тому, що воно двічі зазнавала повної руйнації мусульманами. Халебід також як і Белур у середні віки був столицею могутньої імперії Хойсала, але називався на той час Дварасамудра («ворота до моря»).
Незважаючи на руйнування, вчинене армією Делійського султанату, у Халебіді збереглися кілька великих храмів періоду правління Хойсалів, серед яких найцікавішим є храм Хойсалешвара.
Храм Хойсалешвара є головним храмом Халебіду, він належить до шиваїтської традиції індуїзму. Храм – один із трьох унікальних храмів династії Хойсала, який збудований у формі зірки. Інші два храми знаходяться в Сомнатхапурі та в Белурі. Листкова платформа, на якій збудовано храм, також має форму зірки.
Характерним для стилю Хойсали вважається використання особливої кам’яної кладки без розчину (ашлар). Деякі камені скріплені за допомогою залізних та бронзових милиць або скріпами із пазів та шипів. Стелі всередині мандап (відкриті зали з колонами) виготовлені у вигляді східчастих склепінь.
Над чотирма входами до храму розташовуються витончені панелі, що нагадують мережива. Храм справляє сильне враження як зовні, і усередині. Його тонке різьблення дивує та зачаровує.
Храм Хойсалешвара — один із об’єктів культурної спадщини Індії, які дослідники відносять до поняття «недоречні артефакти» — це те, що офіційна наука не може пояснити. Якщо вірити джерелам, індійський храм Хойсалешвар зведено 900 років тому. Весь верхній ярус храму стоїть на десятках потужних колон. Жоден вчений досі не може пояснити, як робили ці колони, адже вони мають явні сліди технологічної обробки. Ще більше таємниць приховують численні скульптури всередині храму.
Якщо уважно подивитися на колони храму, можна розглянути концентричні сліди, які залишаються, коли деталь обробляється на токарному верстаті. Офіційна наука доносить до нас, що 900 років тому, коли створювалися ці колони, майстрам були доступні лише способи ручної обробки каменю – зубило та молоток. Але сліди, залишені на колонах, явно не належать цим інструментам.
Існує припущення, до якого дедалі більше схиляються сучасні археологи та геологи, що колони у храмі робили з монолітного шматка каменю, який обточували на токарному верстаті. Якщо припустити, що 9 століть тому справді були доступні такі технології, то важко уявити, як саме вдалося виточити 4-метрову кам’яну колону вагою десятки тонн на токарному верстаті. Навіть для сучасних майстрів це завдання не з легких.
Храм Ченнакешава у Белурі
Храм Ченнакешава у Белурі (штат Карнатака) – перлина південно-індійської архітектури. У текстах говориться, що храм Ченнакешава, також званий Храмом Кешава, був побудований за правління раджі Вішнувардхана — короля незалежної імперії Хойсала, в 1117 н.е. на честь його перемоги над армією династії Чола. Храм був збудований за три покоління, і на його завершення пішло 103 роки. У плані храм, як і інші хойсальські храми, нагадує зірку.
Ченнакешава («красень Кешава») — це форма індуїстського бога Вішну.
Храм Ченнакешава відомий тим, що його фасад повністю заповнений скульптурами і тонким різьбленням, які не мають жодної прогалини. Поверхня фасадів виконана горизонтальними фризами, що відображають послідовно оповідання з Пуран, Упанішад, Рамаяни та Махабхарати. Колони храму прикрашені надзвичайно детальним різьбленням; на центральному стовпі Нарасімхи — напівлюдини-напівлева — аватари Вішну зображено понад сотню божеств.
Архітектура храму Ченнакешава вражає уяву. Храм Ченнакешава вважається одним із шедеврів південно-індійської храмової архітектури. Захоплює велику кількість вишуканого різьблення по каменю та її бездоганне виконання. Різьблення створює таємничу гру світла та тіні.
Архітектура Хойсали є прикладом цінної спадщини давньоіндійської архітектури. Нічого подібного до цих будов ніде у світі більше немає. Ці храми – один із разючих творінь рук людини. Їх навіть називають застиглою в камені поезією. Як створювалася в ті часи подібна краса, які секрети мали майстри і що за інструменти були в їхніх руках?
Архітектура імперії Хойсала є унікальним явищем у світовій історії зодчества. Храми цього періоду вражають розкішшю, витонченістю ліній, вишуканим різьбленням по каменю.
Храми періоду Хойсали справляють враження дуже дорогих іграшок, покритих ажурним мереживним різьбленням.