Храм Махадеви — різьблені колони епохи Чалук’я. Індія
Індія – це гігантський найцікавіший світ, який вражає буйством фарб, контрастами, неймовірною кількістю особливих місць – від архітектури до пейзажів. Вишукане різьблення в Еллорі, еротичні скульптури в Кхаджурахо, Аккана Басаді в Карнатакі, Золотий храм в Амрітсарі… перераховувати пам’ятки Індії можна дуже довго.
Одним із дивовижних храмів Індії, головною окрасою якого є різьблені колони, є храм Махадева, розташований у місті Ітагі в районі Коппал штату Карнатака. Храм присвячений індуїстському богу Шиві.
Архітектура храму Махадеви (Шиви) — яскравий приклад південно-індійської кам’яної скульптури періоду правління Західних Чалук’їв. Стиль різьблення по каменю періоду правління династія Чалук’ї з Кальяні (973 – 1200 р. н. е.) відомий достатком хитромудрого орнаменту, виконаного на фасадах храмів і внутрішньому оздобленню.
Храм Махадеви в Ітагі був побудований в 1112 н.е. полководцем армії короля Західної Чалук’ї Вікрамадітья VI.
Чудово виконані скульптури, тонке різьблення на стінах, колонах та вежі роблять його чудовим взірцем цілісного західного мистецтва Чалук’я. Напис у храмі, датований 1112 роком, називає храм Махадеви «Імператором серед храмів» (Devalaya Chakravarti).
Історики назвали храм Махадеви «найкращим у країні після Халебіду» (королівської столиці імперії Хойсала).
В наші дні храм Махадеви охороняється Археологічною службою Індії як національна пам’ятка.
Храм Махадеви складається зі святилища, яке з’єднується коридором із закритою колонною залою-мандапою, що веде до відкритої мандапи з колонами. Головний храм, святилище якого має лінгам (символ Шиви), оточений тринадцятьма малими святилищами, кожен зі своїм лінгамом.
Велика відкрита мандапа – зал з колонами, складається з 64 колон, 24 з яких є повними колонами, які починаються від підлоги і підтримують основну стелю. Решта — це напівстовпи («карликові стовпи»), які починаються від парапетної стіни, що оточує мандапу і підтримують похилий карниз.
Стовпи в цьому залі схожі на обточені на токарному верстаті стовпи у храмі Касівішвесвара в Лаккунді.
Стовпи — масивні колони з явними слідами технологічної обробки, начебто виточені на токарному верстаті. Будівельний матеріал — мильний камінь.
Мильний камінь — талькохлорит відомий людям багато тисячоліть. Це природний будівельний та декоративний матеріал, гірська порода метаморфічного походження, що складається з тальку, магнезиту та хлориту, високоміцний та легко піддається обробці.
Такого каменю поблизу немає, його, мабуть, доставляли з іншої частини Південної Індії. Колони храму прикрашені надзвичайно детальним різьбленням.
Зовнішні та внутрішні стіни і стеля храму прикрашені хитромудрою іконографією індуїзму і оповідають про індуїстські тексти: Рамаяна і Махабхарата.
Квадратну стелю відкритого залу-мандапи підтримують 4 різьблені колони з хитромудрим різьбленням. Стеля прикрашена декоративним листям у стилі арабески та міфічними тваринами.
У храмі Махадеви є також храмовий резервуар, який побудований у вигляді східчастого колодязя, що нагадує перевернутий конус.
Храм вважається одним із шедеврів південно-індійської храмової архітектури. Захоплює велику кількість вишуканого різьблення по каменю та її бездоганне виконання. Унікальні технології стародавніх будівельників вражають та захоплюють.
Архітектура Чалук’я є прикладом цінної спадщини давньоіндійської архітектури. Нічого подібного до цих будов ніде у світі більше немає. Ці храми – один із разючих творінь рук людини. Як створювалася в ті часи подібна краса, якими секретами володіли майстри і що за інструменти були в їхніх руках? Невідомо…