СредневековьеВсемирная история

Стародавня алхімія мармуру. Секрет унікальних мармурових скульптур.


«Я переміг мармур і зробив його пластичним, як віск».

 Джованні Лоренцо Берніні

Судячи з вислову Лоренцо Берніні «Я переміг мармур і зробив його пластичним, як віск», у середньовіччі скульпторам був відомий рецепт пом’якшення будь-якого каменю чи лиття мармурових скульптур.

Не перестаєш дивуватися майстерності давніх скульпторів. Чи може все-таки технологіям? Неможливо уявити, який інструмент застосовувався Франческо Кейроло (Francesco Queirolo) у створенні композиції «Позбавлення від чар» (Disinganno) — надгробного пам’ятника Антоніо де Сангро. Несподіваний варіант пам’ятника з рядом масонських символів для людини, яка прийняла сан священика.

«Disinganno» Francesco Queirolo

Скульптура «Позбавлення від чар» цінна найтоншою роботою по мармуру та пемзі, з якої виконана сітка. Francesco Queirolo був єдиним з неаполітанських майстрів, які погодилися на таку тонку роботу, інші ж відмовилися, вважаючи, що при одному дотику різця сітка розсиплеться на шматки.

Досі залишається загадкою: як можна було у XVII столітті так ювелірно творити мармурові твори, коли основним інструментом скульпторів були лише молоток та зубило.

Як 23-річний Джованні Лоренцо Берніні у 1621 році обробляв мармур під час створення шедевра — мармурової скульптурної групи «Викрадення Прозерпіни»? Багато кутів в елементах зробити молотком та зубилом неможливо. Обов’язково мають бути тріщини та сколи на мармурі… Але їх немає! Статуя виконана ідеально!

«Викрадення Прозерпіни» Джованні Лоренцо Берніні

Багато суперечок у тому, як виготовляли такі скульптури. Майстерність чи технологія? Офіційна наука твердо стоїть на своєму – зубило, молоток та геній майстра, все, що було використано для обробки мармуру. Але, у випадку з мармуром, один неправильний рух і вся праця зникла.

Потрібно розуміти очевидне: зубило та молоток скульптора не можуть зробити те, що ви бачите. Хімічна (алхімічна) обробка, можливо, використовувалася в минулому, а згодом була забута. Пом’якшення мармуру (та інших каменів) чи створення штучного мармуру було секретом скульпторів.

Сучасні скульптори без особливих зусиль можуть створити щось подібне за допомогою спеціальних інструментів. Але як італійськими скульпторами створювалися вручну унікальні шедеври 400 років тому?

Існує теорія, що скульптури відливали із мармуру, попередньо створивши шедевр із воску. На основі таких виробів створювали форми для лиття, потім заливали рідкий мармур та отримували готовий виріб.

Можливо, вислів Лоренцо Берніні «Я переміг мармур і зробив його пластичним, як віск», не випадковий?

Наявність штучного мармуру у середньовіччі не варто заперечувати. Рідкий мармур, який можна було заливати у форму, можливо, отримували при нагріванні суміші крейди з гіпсом – основних матеріалів виготовлення штучного мармуру.

Мармурові портрети італійського скульптора доби барокоДжуліано Фінеллі не одне століття захоплюють тих, хто бачив це диво. Майстру вдалося надати твердій мармуровій брилі і ніжність атласних тканин, і витончену красу ажурних мережив.

Джуліано Фінеллі

У Парижі, в музеї Лувру знаходиться надзвичайної краси та тонкої роботи скульптурний портрет італійської дівчини Марії Барберіні, датований 1621 роком. Автор цього шедевра – Джуліано Фінеллі.

Цей неймовірний витвір став вершиною творчості неаполітанського скульптора, який досі, через чотири століття, змушує глядачів із завмиранням серця вдивлятися в найдрібніші деталі портрета, мереживний комір і оборки. Вдивлятися та захоплюватися…

Я у Луврі. Париж, травень 2004 року

Техніка кам’яної вуалі з’явилася ще в середині XVIII століття завдяки роботі італійського скульптора Антоніо Коррадіні. Накинути мармурову «тканину» на обличчя статуї, щоб це виглядало природно, виявилося справою настільки непростою, що унікальна техніка майже на сторіччя виявилася забутою, поки в середині XIX століття до неї не звернувся Рафаель Монті. Він першим і розповів секрет «прозорого» каменю. Виявляється, великі скульптори використовували особливий двошаровий різновид мармуру. Нижній шар такого матеріалу виглядає як звичайний камінь, а ось верхній — набагато прозоріше.

«Мармурова вуаль» Джованні Страца

Але найдивовижніше — те, як майстри обробляли цей мармур. Створення кам’яної вуалі до появи високих технологій було надзвичайно тонкою та трудомісткою роботою. Прозорий шар мармуру полірувався доти, доки не ставав майже невагомим, потім із цього тендітного матеріалу скульптори руками висікали вуаль із незліченною кількістю складок.

«Цнотливість» Антоніо Коррадіні
«Герцог Шарль де Сент-Мор». Луї-Філіп Мучі

Здається, що подібні шедеври можна виготовити лише на сучасних верстатах з програмним управлінням. Але, дивлячись на витвори мистецтва багато альтернативних дослідників припускають технології лиття, відзначаючи, що у найскладніших і найтонших елементах неможливо працювати долотом, дрилем або шліфувальною машиною без виробництва браку, сколів, яких на статуях немає. Відповідно до цих версій основні роботи виробляються над гіпсовою або восковою формою для лиття.

Можливо майстри минулого знали рецепт філософського каменю? Так чи інакше, подібні витвори мистецтва вражають, захоплюють і здаються неможливими…


Valentina Zhitanskaya

Моё имя Валентина Житанская. Сайт https://zhitanska.com/ создан 20.08.2009. На моём сайте вы найдете: * теории, гипотезы, мнения учёных и эзотериков о строении Вселенной, истории и будущем Земли; * о существование в прошлом на Земле высокоразвитых цивилизаций; * мифы и легенды древних народов; * эзотерические учения и тайные знания. * e-mail для контактов: [email protected]

Добавить комментарий

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.