Цифрове життя після смерті. Вічне життя у мережі.
«Цікаво було б подивитися на те, що від мене залишиться, коли мене не залишиться»…
Льюїс Керрол «Аліса в країні чудес»
Сьогодні у світі є кілька стартапів, які пропонують людям створити власного digital — двійника. Наприклад, ви можете замовити таке на сайті компанії Eter9. Її розробники створили соцмережу на базі штучного інтелекту (Ш І), яка постійно навчається у користувачів та поступово створює для них віртуальних двійників. За задумом цифрова копія зможе «жити» після смерті користувача і навіть діяти від його імені.
У майбутньому цифрові копії простіше створити не за рахунок збору даних у соцмережах, а завдяки збору даних безпосередньо з мозку за допомогою нейроінтерфейсу. Над такою технологією працює Neuralink – стартап Ілона Маска. Наприкінці січня цього року Neuralink здійснила першу імплантацію в мозок людини. Це важливий крок на шляху до мети створення взаємозв’язку людини з комп’ютером. Перший пацієнт Neuralink завдяки чіпу може керувати мишкою силою думки.
За «образом і подобою»
За оцінками, у Facebook понад 30 мільйонів профілів померлих людей. Очікується, що до 2070 року кількість померлих на платформі перевищить кількість живих. Навіть після смерті своїх власників акаунти продовжують віртуальне існування. Облікові записи знаходять нових власників завдяки цифровим заповітам.
Соціолог Карл Єман з Оксфордського університету, який займається проблемою цифрового «вічного життя», підрахував, що протягом 30 років помруть 3 млрд людей, залишивши після себе сторінки в соціальних мережах, публікації в онлайн-медіа, канали на YouTube, паблики в TikTok та ін.
Він впевнений, що технологічні компанії знайдуть спосіб заробити на цьому. Тому, вважає він, BigTech запропонує щось на кшталт бюро ритуальних digital-послуг, де алгоритми Ш І імітуватимуть померлих людей.
Посмертний акаунт
У Facebook вже все продумали: у налаштуваннях облікового запису ви можете вказати, що потрібно з ним зробити, коли вас «не стане».
Якщо в налаштуваннях ви вкажете пункт «Вибрати зберігача облікового запису», Ваша персональна сторінка отримає пам’ятний статус, а користувач, якого Ви призначите зберігачем, зможе постити спогади з Вашої сторінки.
Гра в імітацію від Microsoft
Не так давно компанія Microsoft запатентувала технологію, яка дозволить створити віртуальну копію конкретної людини. На основі даних про людину в соцмережах чат-бот зможе генерувати її повідомлення, фото та навіть запис голосу.
Чат-боти зможуть імітувати спілкування з будь-якою людиною. Передбачалося, що алгоритми штучного інтелекту, застосувавши машинне навчання, поводитимуться і розмовлятимуть як певні особистості, використовуючи інформацію з їхніх акаунтів.
«Digital – Twin» — цифровий двійник відповідатиме різним суб’єктам копіювання, байдуже, з минулого вони чи сьогодення. Так, штучний інтелект зможе імітувати друга, родича, знаменитість, вигаданого персонажа чи історичну особистість.
Після низки публікацій на компанію посипався шквал критики. Зокрема, користувачі писали, що витівка виглядає моторошно і повторює серію з «Чорного дзеркала».
Хоча Microsoft не збирається поки що впроваджувати цю унікальну розробку і ідея залишається на рівні патенту, факт створення цього чат-бота доводить, що технології штучного інтелекту здатні на неймовірні речі.
Постскриптум
Цифрова реінкарнація — вічне життя чи ні? У хаотичному світі цифрових технологій зараз зароджується нова індустрія — digital afterlife. Після фізичної смерті цифрова копія особи може продовжувати публікувати пости, відповідати на коментарі та вести листування. Яскравим прикладом цього служать офіційні акаунти знаменитостей.
По суті, будь-які форми інформації, що описують або створені людиною в сукупності, можуть опрацьовуватися Ш І. І чим більший масив даних ми надамо машині, тим більш правдоподібним буде результат. Людина, яка активно взаємодіє з віртуальністю протягом усього життя, накопичуватиме цифрові дані та знання, щоб після смерті продовжити існування у вигляді цифрового «аватара».
Можливо, вам захочеться безсмертного життя у вигляді dead bot — бота, який би спілкувався з близькими вашими фразами. Або ви побажаєте, щоб для вас створили 3D-аватар, який би існував у метавсесвіті — колекції віртуальних світів. Вже є десятки продуктів метавсесвіту, у тому числі від Microsoft і Meta, але вони роблять ставку на спілкування живих людей один з одним в одному цифровому середовищі.
Але на даний час ніхто не знає відповіді на питання: Чи є свідомість процесом обчислень чи вона щось більше? Чи можна створити свідомість у комп’ютерному середовищі? Є причини вважати, що таке можливо, є причини вважати, що ні.
Можливо біологічна версія розумного життя на цій планеті є лише трампліном для штучного інтелекту. І якщо цей трамплін призведе до того, що в далекому майбутньому біологічна форма життя перестане бути панівною на Землі, то так і бути, вважає американський фізик-теоретик Браян Грін.