Древняя ИндияЦивилизации

Форти Індії – шедеври оборонної системи раджпутів.


Кожен знає про Велику Китайську стіну. Але мало хто знає про Велику Індійську стіну та унікальні оборонні споруди стародавньої Індії. З усіх визначних пам’яток Індії найбільше враження справляють форти, фортеці та палаци. Багато хто з них внесений до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.

Більшість індійських фортів були побудовані як оборонні споруди для захисту від ворогів, оскільки війни в середньовічній Індії були справою звичайною. Найбільш захоплюючі форти розташовані у штатах: Раджастхан, Мадг’я-Прадеш, Махараштра.

Приголомшливі своєю красою і величчю форти розташовані на природних піднесеннях рельєфу, і кожен з них унікальний. Ці зміцнення будувалися за часів царства раджпутів протягом кількох століть. Кріпосні стіни виконували не тільки оборонну функцію: всередині них знаходилися поселення, на території яких розташовувалися храми, торгові площі та інші міські споруди. Ще в давнину вони були обладнані системою водопостачання, частина споруд якої функціонує досі.

В Індії величезна кількість фортів та фортець. Про найбільш відомі, унікальні, величні, неприступні та видовищні у цій статті.

ФОРТ МЕХРАНГАРХ

Форт Мехрангарх є чудовим видовищем і архітектурним шедевром. Мехрангарх – неприступна фортеця – дивовижний замок, чиї вежі височіють над Джодхпуром, другим за величиною містом індійського штату Раджастхан. Форт Мехрангарх — одна з найбільших фортифікаційних споруд Індії. Фортеця розташована на високих скелях Марвара.

Площа форту складає близько 0,2 км2, ширина стін досягає 21 метр, максимальна висота стін форту – 36 метрів. Вхід до форту Мехрангарх здійснюється через сім воріт.

Усередині форту стоять блискучі та прикрашені палаци: Перлинний палац, Квітковий палац, Дзеркальний палац, Сілех Кхана та Даулат Кхана. Вони поділені між собою невеликими подвір’ями. Зали палаців вражають своїм багатим та розкішним оздобленням.

ФОРТ ГВАЛІОР

Форт Гваліор, побудований на вершині скелі з пісковика та базальту, — одна з найбільш неприступних фортець в Індії знаходиться в штаті Мадг’я-Прадеш. Гваліорська фортеця — одна з найпотужніших фортець Індії, її довжина близько 2 км, ширина в деяких місцях досягає 1 км. Висота над навколишньою місцевістю — близько 90 м, найвища точка височини — понад 100 м. Засновник Могольської імперії Бабур назвав цю фортецю перлиною Індії.

До теперішнього часу збереглися 6 палаців, 6 храмів, мечеть, 8 басейнів та рідкісні пам’ятки індійської архітектури XI століття. Найграндіознішою частиною форту є палац Ман Мандір, схожий на скриньку з коштовностями. Час побудови палацу 1486 — 1517 р.р. Палац є одним з найкрасивіших у комплексі форту і найкраще зберігся серед інших пам’яток Індії.

ЧЕРВОНИЙ ФОРТ АГРИ

Індійське місто Агра було столицею імперії Великих Моголів лише 130 років1528 по 1658). Але навіть такий невеликий з історичної точки зору період виявився вирішальним не тільки для розвитку міста, а й для світової скарбниці культурних цінностей. Саме в ці роки в Агрі було збудовано дві визначні пам’ятки: мавзолей Тадж-Махал і Червоний форт.

Будівництво Червоного форту розпочалося 1565 року з ініціативи Акбара Великого. Форт Агра є однією з найважливіших фортець Індії. Тут 1947 р. було спущено англійський прапор і піднято прапор незалежної Індії. У Червоному форті Агри зберігався «Павиний трон» — золотий трон Великих Моголів, створений для падишаха Могольської імперії Шаха Джахана в XVII столітті.

ФОРТ ДЖАЙСАЛМЕР

Форт Джайсалмер розташований на заході штату Раджастхан у пустелі Тар («Обитель смерті»), що розкинулася на території 800 км завдовжки та 320 км завширшки. Протягом століть вона була природним бар’єром між долиною Інду та родючими рівнинами Північної Індії.

Назва міста Джайсалмер здається загадковою і таємничою, досі через неї проходять каравани верблюдів і її, як і раніше, називають «Золотим містом» через золоті піски пустелі Тар і різьблені будівлі з жовтого пісковика. Це місто вважається одним із найкрасивіших в Індії. Джайсалмер – місто з арабської казки.

Колись фантастично багатий, Джайсалмер стояв на знаменитому Великому шовковому шляху, оточений кріпосними стінами з 99 бастіонами, які були маяком і укриттям для караванів з Індії до Єгипту, Аравії, Персії та Європи.

ФОРТ КУМБХАЛГАРХ

Стіна форту Кумбхалгарх відома як Велика індійська стіна. Тут народився правитель Махарана Пратап Сингх I. Колись її називали «вартовий смерті», або «очі Мевара». Форт Кумбхалгарх знаходиться у штаті Раджастхан. західної Індії. Кумбхалгарх є фортецею раджпутського князівства Мевар, розташованою на гряді пагорбів Аравалі.

Будувати фортецю почали у XV столітті за наказом раджпутського магарана Кумбха, який був завзятим противником ісламізації Індії. Будувався Кумбхалгарх понад сто років і продовжував добудовуватись навіть у XIX столітті. Найголовніше у форті Кумбхалгарх – це його стіна, довжиною понад 36 км. Археологи вважають, що довжина стіни – понад 80 кілометрів. Але цей факт досі не доведений, оскільки багато ділянок стіни досі сховані глибоко під землею. Маючи таку протяжність, вона є другою за величиною стіною у світі після Великої Китайської стіни.

ФОРТ ЛОХАГАД

Форт Лохагад — гірський форт у штаті Махараштра, розташований на висоті 1033 метри над рівнем моря на вершині приголомшливого пагорба, який простягається до укріпленого відрогу, званого Вінчукада (хвіст Скорпіона) через його схожу форму. Форт Лохагад є частиною Західних Гат і з’єднаний із сусіднім фортом Вісапур невеликим хребтом.

Лохагад має довгу історію, пов’язану з кількома індійськими династіями, які займали його в різні періоди часу: ЛохтаміяЧалук’яРаштракутиЯдавиБагаманиНізамиМоголи. Чатрапаті Шіваджі захопив форт Лохагад у 1648 році, але був змушений здати його моголам у 1665 році відповідно за Пурандарським договором. У 1670 Махарадж Шиваджи відвоював форт у моголів і використовував його для зберігання своєї скарбниці.

Пагорб і форт Лохагад – ідеальне поєднання стародавньої архітектури та природної краси – величний форт, пишна зелень, дивовижні панорами, печери, стародавні написи джайн брахмі мовою пракрит, датовані I століттям до н.е.

ЧІТТОРГАРХ

Чітторгарх — велике місто і муніципалітет у штаті Раджастхан, на заході Індії, славиться своїм стародавнім масивним фортом, що височіє на гребені високого пагорба, на берегах річок Гамбхірі та Берах. Чітторгарх здіймається над навколишніми рівнинами на висоту 180 метрів і займає 280 га землі. Стародавня споруда має статус найбільшого за площею форту в Індії і вважається грандіозною фортецею штату Раджастан.

Незважаючи на минулі століття та значні руйнування фортеці, колишня велич та пишність величного форту Індії збереглися досі. Сьогодні стародавній форт Чітторгарх вважається однією з головних визначних пам’яток Індії.

Про Індію можна писати нескінченно. Ця давня країна зачаровує і вражає своїми фортами, храмами, природою, музикою і, в першу чергу, людьми, які живуть у незрозумілому для нас світі безлічі богів, міфів та легенд…

Щоб зрозуміти світ індусів, мало читати, дивитися фільми і навіть мандрувати Індією, там потрібно…. народитись. 


Valentina Zhitanskaya

Моё имя Валентина Житанская. Сайт https://zhitanska.com/ создан 20.08.2009. На моём сайте вы найдете: * теории, гипотезы, мнения учёных и эзотериков о строении Вселенной, истории и будущем Земли; * о существование в прошлом на Земле высокоразвитых цивилизаций; * мифы и легенды древних народов; * эзотерические учения и тайные знания. * e-mail для контактов: [email protected]

Добавить комментарий

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.