Вухо Діонісія. Сіракузи. Сицилія
Археологічний парк, розташований у північно-західній частині Сіракуз, охоплює територію приблизно 240 тис. м². Тут в античні часи з’явився новий квартал, який прозвали «Нове місто» — Неаполіс. Цей музей просто неба відображає ряд свідчень з різних епох, включаючи пізню античність і візантійський період. У парку розташовано кілька унікальних пам’яток, заради яких щодня до Сіракуз прибувають тисячі туристів. Серед визначних пам’яток Сіракуз — печера «Вухо Діонісія».
Вухо Діонісія — велична вапнякова печера заввишки 23 метри, шириною від 8 до 11 метрів і глибиною 65 метрів, вирізана в пагорбі Теменіт у місті Сіракузи, на острові Сицилія в Італії. За легендою, назва печері була дана художником Мікеланджело да Караваджо, коли він разом з італійським істориком та археологом Вінченцо Мірабелла відвідував грот.
Цікавий факт: в 1608 році Караваджо був ув’язнений у Валетті (Мальта), проте якимось чином зміг втекти і припливти до Сіракуз.
Караваджо і вигадав легенду, згідно з якою, ця печера використовувалася сицилійським воєначальником Діонісієм як в’язниця. Згідно з хроніками, Діонісій Старший обіймав посаду стратега-автократора та був тираном міста Сіракузи протягом 37 років. У печері «Вухо Діонісія» він утримував своїх політичних супротивників, і за рахунок акустики міг підслуховувати їхні секрети та плани.
Назва печери «Вухо Діонісія» походить через схожість формою з вушною раковиною. По горизонталі печера згинається у формі літери «S», а по вертикалі звужується вгору, як крапля. Завдяки своїй формі печера відрізняється дивовижною акустикою — нібито голоси людей повторюються тут до 16 разів.
Хто і коли створив «Вухо Діонісія»? Щодо цього думки геологів розходяться. Одні вважають, що печера утворилася під впливом сил природи, інші вважають її справою рук людини.
Перша версія – печера не рукотворна. Вухо Діонісія (Orecchio di Dionisio) було сформовано зі старого вапнякового кар’єру. Існує думка, що печера утворилася в доісторичні часи під впливом води та вітру. Як стверджують прихильники цієї версії, форма печери у вигляді змії та її гладкі стіни – результат роботи води. Як вважають прихильники не рукотворної версії, будова цієї печери нагадує каньйони національного парку США у штаті Юта.
Друга версія – рукотворна. За цією версією люди збудували цю печеру за спеціально розробленим планом. Їхньою метою було створити приміщення з чудовою акустикою. Будували печеру нібито згори. Спочатку рили штольню в м’якому ґрунті, що покриває спресований у камінь моноліт вапняку. Викопавши в ґрунті щось, що нагадує нору певної довжини та конфігурації (у формі змії або літери «S», або морської раковини) її починали розширювати донизу.
За однією з версій, печеру збудували як резонатор для покращення звуку у Грецькому театрі в Сіракузах, розташованому поруч. Печера «Вухо Діонісія» нібито була частиною концертної зали, де знаходилися музичні інструменти та співаки. Печера у формі людського вуха різко посилювала (резонувала) звуки музичного інструменту та голосу, і їх можна було почути далеко за межами печери.
Альтернативні історики побачили на стінах печери «Вухо Діонісія» сліди обробки гірничопрохідницькою технікою і звернули увагу на товсту кірку вторинних мінералів на стінах, що відшаровується, яка свідчить про давнину печери.
Сліди відмітин інструментів на стінах печери «Вухо Діонісія» аналогічні слідам, знайденим у Райських каменоломнях Сіракуз (Latomie del Paradiso). А значить, і каменоломня, і печера оброблялися за допомогою однієї гірничо-будівельної техніки.
Акустичні властивості печери в давнину вважалися чудодійними. В наш час туристи намагаються неодмінно відвідати це місце, оскільки існує легенда, згідно з якою, перебуваючи в печері, потрібно неодмінно голосно прокричати, щоб усі хвороби та проблеми були поглинені скелею.