Анкх — символ безсмертя.
Анкх — найважливіший давньоєгипетський символ безсмертя, в якому об’єднані два символи — хрест, як символ життя, і коло, як символ вічності. Їхнє поєднання і означає безсмертя. Анкх — єдність чоловічого і жіночого начал — овал Ісіди і хрест Осіріса — ключ до езотеричних знань.
Анкх відомий як єгипетський ієрогліф ☥ — «ключ життя», «ключ Нілу», «вузол життя» — один з головних і значущих символів стародавніх єгиптян.
У єгипетській культурі існував дивовижний взаємозв’язок образу та слова. У ієрогліфи вкладалося потрійне значення: звичайне фонетичне прочитання для писемності, здатність символічно висловлювати думку на папірусі чи камені та езотеричне значення, відоме лише посвяченим жрецям, яке зберігалося ними в секреті.
Знайдений під час археологічних розкопок анкх довго залишався загадкою для вчених. Розшифрування стародавніх папірусів відкрило таємницю символу. Зображення анкха виявлено на багатьох пам’ятниках Стародавнього Єгипту, на предметах епохи правління фараонів. У формі цього символу зводилися храми, його малювали на саркофагах та стінах гробниць. Форму анкха надавали ритуальним судинам, його зображення наносили на стіни будинків, знаряддя праці та навіть взуття. Як символ Нілу, анкх зображували на каналах, щоб уберегтися від повеней.
Єгиптяни вірили, що анкх відчиняє ворота у потойбічний світ. Довгий час анкх вважався привілеєм знаті і застосовувався як символ або амулет. З часом анкх почали використовувати всі класи суспільства, він набув більш широкого значення, його одягали хворим для швидкого лікування. Єгиптяни вважали, що зображення анкха продовжує життя. З цим амулетом також ховали, вірячи в те, що покійних чекає життя в іншому світі. За уявленнями єгиптян, саме таку форму мав ключ, яким можна було відчинити браму смерті.
На думку єгиптологів, спочатку анкх був пов’язаний з магією, його використовували єгипетські жреці як ключ до таємних знань та могутності. На давньоєгипетських фресках і папірусах фараони приймають анкх з рук жреців і бога Ра як знак вічної влади, мудрості, могутності і безсмертя, або боги підносять до обличчя фараона анкх як «дихання життя».
Сонячний диск Атон — зрима форма Ра — головного божество в правління фараона Ехнатона зображували у вигляді сонячного диска з променями, що простягаються від нього, які закінчувалися кистями рук, які простягають символ життя — анкх.
Ще одне значення символу — поєднання чоловічого та жіночого начал. Анкх є знаком союзу Ісіди та Осіріса.
Як розповідають міфи, в 17-й день місяця атир, коли сонце перетинало сузір’я Скорпіона, брат Осіріса — Бог Сет, прагнучи захопити владу над світом, убив Осіріса і кинув його тіло в Ніл.
Довго шукала Ісіда свого божественного чоловіка по всій землі. Знайшовши тіло Осіріса, вона сховала його на березі Нілу в заростях очерету. Але Сет, що полював уночі, знайшов його і розрубав на чотирнадцять частин, які розсіяв по всій єгипетській землі. Знову пустилася Ісіда на пошуки. Там, де богиня знаходила частини тіла Осіріса, вона зводила святилища на згадку про свого божественного чоловіка.
Як розповідає міф, незабаром у Ісіди та Осіріса чудовим чином народжується син — Бог-Сокіл Хор (Гор). Хор входить у битву із силами мороку.
В одній із битв із Сетом Хор втрачає око. Натомість Боги дарують йому Уджат – око внутрішнього зору. Хор перемагає Сета, а за допомогою Уджата відроджує батька свого Осіріса.
Око Хора стає одним із основних символів Єгипту — символом справедливих дій, співчуття та милосердя. Син Ісіди Хор був останнім із богів, які керували на Землі.
З його виходом на небо закінчується вік царювання богів. Пройдуть тисячоліття, перш ніж з’явиться перший історичний фараон, і земна влада перейде до земного царя.
Збереглися зображення Гора, що тримає в руках анкх. Згідно з переказами стародавнього Єгипту, відтоді анкх стали носити як амулет.
У християнській традиції анкх як символ використовує коптська церква, яка зародилася і продовжує існувати на території Єгипту.
Нове життя символ анкха отримав уже у ХХ столітті. Його почали використовувати хіпі у 60-х роках як знак миру, істини та правди.
Анкх допомагає знайти щастя, зберегти здоров’я тіла та душі. Символізує ключ до інших, незвіданих світів.
З 1980-х років по сьогоднішній день є частиною символіки субкультури готів.
Зараз нерідко хрест анкх носять представники різних езотеричних груп, він означає давню мудрість, таємні знання та силу .
Деякі сучасні дослідники давньої мудрості Єгипту побачили схожість анкха з розташуванням артерій основи мозку! (Схематичне позначення). Нібито анкх, як символ вічного життя, єгиптяни не вигадали, а «списали з голови та артерій». Або єгиптяни знали структуру тіла людини, вивчали мозок і скопіювали анкх відповідно до схеми розміщення артерій основи мозку, або єгиптянам підказали та допомогли. І, звичайно, серед можливих «помічників» виявилися інопланетяни. Деякі дослідники запевняють, що схожість анкха та мозку людини не випадкова.
Анкх уособлює безсмертя, дарує мудрість, владу, дозволяє осягнути таємниці світобудови, захищає людину від негативного впливу, допомагає зберегти здоров’я, наповнює енергією, служить оберегом сімейного вогнища, сприяє набуттю кохання…
Символ Анкх набув поширення далеко за межами Стародавнього Єгипту. Його шанували Майя як знак вічного життя, омолодження і звільнення від страждань. Також цей знак був знайдений на острові Пасхи, він красувався на спині одного з велетнів.
На зорі християнства Анкх співвідносився з потойбічним життям. За однією з версій, ключ від Раю, які зберігав апостол Петро, мав форму коптського хреста. У Середньовіччі Анкх застосовувався в магії, без нього не обходився практично жоден обряд. До наших днів дійшов розклад карт Таро, який в точності повторює зображення символу Анкх.
«Анкх — найбільш священний хрест єгиптян — знак життя, живого, клятви, заповіту, який тримали в руках їхні боги та фараони».