Храм Та-Пром в Ангкорі. Стегозавр, кхмери та Лара Крофт.
Та-Пром у перекладі з кхмерської означає «пращур Брахми». Однак спочатку його назва згадується як Раджавіхара (Rajavihara) – «Королівський монастир». Та-Пром — буддійський храмовий комплекс, який входить до структури Ангкора.
Та-Пром був зведений на честь матері короля Кхмерської імперії Джаявармана VII і освячений ним у 1186 році. Свою матір Джаяварман VII ототожнював із Праджняпараміта – матір’ю всіх богів, богинь і всього сущого, богинею «Досконалої мудрості».
Математика Та-Прома
Площа всього храмового комплексу Та-Пром близько 700 тис. м2. Точний опис майна Та-Прома дав Джоу Дагуань, китайський літописець, який побував тут наприкінці XIII століття.
На території монастиря проживало 12640 осіб, у тому числі: 18 верховних жреців, 2740 рядових жреців, 615 танцівниць (апсар).
У підпорядкуванні монастиря було 3140 сіл з населенням близько 80 тисяч осіб та 102 лікарні.
Згідно з записами, у Та-Промі зберігалося 500 кг золотих пластин, 35 алмазів, 40620 перлин, 4540 дорогоцінного каміння, 512 шовкових паланкінів, 876 китайських покривал, 523 парасольки від сонця.
Відповідно до записів археолога Ф. Штерна, Та-Пром складався з 39 прасатів (храмів), в яких знаходилося 260 позолочених статуй богів, крім статуй матері Джаявармана.
У середині XV століття Та-Пром був зруйнований сіамськими військами, як місто Ангкор, та інші стародавні храми в Камбоджі. Під впливом природних факторів: тропічна вологість, вітер, сонячне світло, рослинність та грибки, покинутий Та-Пром став поступово руйнуватися.
Нова «архітектура» Та-Прома створена природою та часом «за допомогою» бавовняних та фігових дерев. Шовково-бавовняні дерева — це найбільші дерева в Та-Промі, вони відрізняються товстим блідо-коричневим корінням з вузлуватою структурою. Коріння дерев часом схоже на гігантське коріння імбиру.
Фігове дерево — фікус — душитель, його відмінна риса в тому, що коріння дерева росте зверху вниз, звисаючи з крони на зразок ліан. Тонкий гладкий корінь легко проникає у будь-яку щілину, вносячи свої корективи до архітектури будівель. Тонкі сірі корені обплутують каміння мереживним павутинням. Фікуси з корінням, що розрослося, називають баньянами.
Роботи з розчищення та відновлення комплексу Та-Пром було розпочато у 20-х роках XIX ст. Проте, фахівцями було ухвалено рішення не змінювати кардинально зовнішній вигляд храмів, тому сьогодні Та-Пром — єдиний храм, «поглинений» джунглями, стіни та вежі якого обплутали коріння дерев. За сотні років джунглі змінили архітектуру Та-Пром до невпізнання.
Нарівні з Ангкор-Ватом та Ангкор-Тхомом храм Та-Пром вважається популярним місцем паломників. Серед туристів Та-Пром отримав велику популярність після зйомок фільму за участю Анджеліна Джолі «Лара Крофт: Розкрадачка гробниць».
Та-Пром зустрічає туристів воротами з найкрасивішими гапурами (надбрамними вежами), увінчаними зображеннями Авалокітешвари, в образі якого король Джаяварман увічнив себе.
Храмові будівлі здаються великим лабіринтом, в якому можна заблукати. Однак, якщо дивитися на храм зверху, то все здається цілком упорядкованим: планування нагадує кубик у кубику, у центрі якого розташувалася головна вежа.
Гігантське коріння дерев — візитна картка Та-Прома. Найбільше цих гігантів із химерною кореневою системою всередині території храму. Здається загадкою, чому дерева ростуть саме на поверхні кам’яних плит та руїн стародавніх храмів, а не на відкритій землі. Вся справа в тому, що пісковик вбирає багато вологи, і насіння, потрапляючи на камінь, активно проростає. Молоді пагони швидко розростаються, і незабаром цілі будівлі виявляються охопленими кореневими системами.
Пильної уваги заслуговують барельєфи Та-Прома. Червоною ниткою через усі сцени, зображені на стінах храму, проходить образ Праджняпараміти, що є уособленням мудрості. Моделью для барельєфів була мати Джайявармана VII, на честь якої було зведено храм.
Та-Пром має свій секрет, який дивує, спантеличує і шокує. На одному з храмових барельєфів зображено справжній динозавр, а саме стегозавр. Звідки він там узявся, що робить серед оленів та лебедів — велике питання?! Цей вид динозаврів вимер мільйони років тому. Як його зображення виявилося на стіні храму, вчені пояснити не можуть і досі.
У центрі комплексу знаходиться храм, який колись приводив людей до священного трепету. Стіни там були вкриті дорогоцінним камінням та золотом. Купол храму є довгою пірамідою, у вершині якої отвір для сонячного світла. Світло відбивалося від дорогоцінного каміння і кристалів, і створювало дивовижну, чарівну атмосферу. Саме тут проводились особливо важливі релігійні обряди кхмерів. Тільки вибрані могли бачити цю неймовірну красу.
На превеликий жаль, за тисячу років храм був пограбований. Останній внесок належав французам. Саме вони остаточно пограбували оздоблення цього дивовижного комплексу за часів, коли Камбоджа була Французькою колонією (1863-1886).
Найбільших збитків храму Та-Пром завдали американці за часів в’єтнамської війни. Бомбардування цієї території завдали непоправної шкоди спорудам храму. Багато будинків було зруйновано або серйозно пошкоджено акустичними хвилями від бомб. Та попри все, Та-Пром дожив до наших часів!
У 1992 році Та-Пром у складі комплексу Ангкор був включений до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. У 2009 році розпочалися реставраційні роботи на території комплексу Та-Пром. На повне відновлення початкового вигляду Та-Прома піде ще багато років. Щоб запобігти подальшій руйнації храму спилили багатовікові дерева, хоча за рахунок свого «симбіозу» з джунглями Та-Пром має абсолютно особливу атмосферу загадковості, таємничості та містики…