Лейден — тюльпани, канали, вітряки, музеї, голландський Кембридж.
Лейден — розташований на заході Нідерландів в провінції Південна Голландія. Це одне з наймальовничіших міст в Нідерландах, яке відоме чудовим історичним центром з каналами та найстарішим університетом в країні, що діє з 1575 року. Також тут народилися такі відомі художники як: Рембрандт, Ян Стен і Лукас ван Лейден.

Лейден – це голландський Кембридж, старовинне місто, населене інтелектуалами та студентами. На злитті Старого та Нового Рейну ще з римських часів стоїть Лейденська фортеця. А під нею вирує університетське життя. Тут викладали 16 нобелівських лауреатів, у тому числі Альберт Ейнштейн та Лейбніц. Тут традиційно навчаються голландські королі та королеви.
Через місто протікає річка Старий Рейн. Також Лейден пронизаний мережею каналів, найвідомішим і красивим серед яких є канал Рапенбург (Rapenburg).
У Лейдені розцвіли перші європейські тюльпани у 1594 році, які потягли за собою знамениту «тюльпанову лихоманку». Тут до кінця життя викладав Карл Клузіус – батько ботаніки та усіх найкрасивіших садів Європи.

Тюльпанова історія:
Як і більшість інших декоративних рослин, тюльпан потрапив до Європи з Близького Сходу, його завезли з Туреччини у середині XVI ст. Тюльпанові цибулини, що приїхали з Константинополя до Відня, були посаджені в саду Австрійського імператора династії Габсбургів. Доглядав їх Шарль де л’Еклюз (Карл Клузіус). Чутки про успіх Еклюзу дійшли і керівництва Лейденського університету, яке запропонувало йому стати куратором університетського ботанічного саду. І вже 1594 року розцвів перший посаджений ним у Лейдені тюльпан.
Перші згадки про Лейден датуються 860 роком. Місто виникло біля дамби на південній стороні Старого Рейну. У XII столітті тут був побудований замок, навколо якого виросло торгове поселення. У 1266 році Лейдену були даровані міські права. Під час Столітньої війни сюди бігли багато бельгійських ткачів, заклавши основу текстильної промисловості та подальшого процвітання Лейдена в Середньовіччі.
У 1420 році Лейден був завойований герцогом Баварським Йоганом III. У 1572 році місто приєдналося до Утрехтської унії проти іспанського панування. У 1574 році Лейден обложили іспанці. Щоб зняти облогу голландцям довелося відкрити шлюзи та затопити місто. Це дозволило морським судам практично увійти в Лейден і доставити продовольство. В нагороду за це Вільгельм Оранський дозволив городянам заснувати університет.
Лейден процвітав до XVII століття. У XVIII столітті текстильна промисловість занепала, що сильно відбилося на добробуті міста. Зараз Лейден — один з головних культурних і наукових центрів Нідерландів.
Пам’ятки Лейдена
Найстарішою пам’яткою міста є Лейденський замок, який стоїть на штучному пагорбі на місці злиття двох рукавів Рейну. Він був зведений на місці дерев’яного укріплення близько 1100 року. Ще одним середньовічним замком є Гравенстен, зведений на початку XIII століття. Він слугував резиденцією графів Голландських, тюрмою, бібліотекою, а з середини XX століття тут містяться юридичний факультет і деякі підрозділи Лейденського університету.
У давнину місто оточував мур з баштами, залишки яких можна й досі побачити на каналах Ауде-Вест і Вітте Сінгел. У місті було 11 воріт, побудованих у XVII столітті, більшість з них були розібрані в XIX столітті.
Церква св. Петра — Pieterskerk — найстаріша церква Лейдена, заснована в 1121 році як графська каплиця. До XVI століття споруда перетворилася у велику церкву з дивовижним інтер’єром, вітражами, готичною кафедрою та органом. У сімейному склепі церкви св. Петра похований видатний голландський художник Ян Стен.
Ще однією старовинною церквою є церква св. Панкраса — Hooglandse Kerk, зведена у XV столітті в стилі пізньої готики. Вона є найстарішою діючою церквою міста. Церква розташована на місці старішої дерев’яної каплиці, яка датувалася 1314 р. Будівництво церкви розпочалося 1377 року, але частини будівлі залишилися нижчими, ніж планувалося, коли будівництво припинилось у XVI ст.
Брама Морспорт — одна з двох історичних міських брам, що збереглися. Її назва походить від заболоченої місцевості на захід від Лейдена — Morsch. Це була найзахідніша брама старого міста, частина оборонних мурів. Першу браму на цьому місці збудували 1640 року. Вона була дерев’яною і мала назву Галгенпорт.
У 1669 році на місці старої дерев’яної брами міський архітектор Віллем ван дер Хелм звів нову, цегляну браму, у стилі маньєризму, яка отримала сучасну назву.
Ворота Zijlpoort були побудовані в 1667 році в класичному стилі за проектом лейденського архітектора Віллема ван дер Хельма. Оскільки ворота повинні з’єднуватися як з міською стіною, так і з мостом, будівля має форму паралелограма. Zijlpoort разом з Morspoort (1669) і Doelenpoort (1645) є єдиними з оригінальних восьми воріт, які вціліли. Назва відноситься до сусідньої річки Зійл.
У центрі міста розташована міська ратуша, зведена у XVI столітті в стилі голландського ренесансу.
Лейденський міський музей — вражаюча колекція картин провідних голландських художників XVI і XVII століть, включаючи Рембрандта і Яна Стена. Також серед картин музею є значна колекція творів майстрів як «Золотого віку Нідерландів», так і епохи бароко — Яна Лівенса, Яна ван Гоєна.
У Лейдені працює найстаріший університет у Нідерландах, заснований у 1575 році Вільгельмом I Оранським у нагороду місту за героїчну оборону під час облоги міста іспанцями під час Вісімдесятирічної війни. Університет є найстарішим закладом вищої освіти в Нідерландах. В університеті навчаються близько 18 тисяч студентів і є 9 факультетів. Тут працювали багато відомих вчених, зокрема Альберт Ейнштейн. Випускниками університету були королеви Нідерландів та король Віллем-Олександр.
Старе місто Лейдена пронизане десятками каналів, загальна протяжність яких становить 28 км. Історичний центр міста оточують з півночі канал Ауде-Вест, з півдня і південного заходу — канал Рапенбург, який було вирито, щоб забезпечити захист Лейдена. У XVII столітті Rapenburg перетворився на найважливіший і наймодніший канал міста, вздовж якого жили багаті купці та відомі професори.
Принцеса Беатрікс, король Віллем-Олександр та інші члени королівської родини жили на каналі Рапенбург під час навчання у Лейденському університеті.
Лейденський музей вітряків розміщений у дивовижному семиповерховому кам’яному млині, побудованому в 1743 році. Перший вітряк на цьому місті постав у 1611 році. Вітряк De Valk має статус національної пам’ятки. Перший вітряк De Valk був дерев’яним, сучасний, кам’яний вітряк постав 1743 року. Він складається з двох частин — нерухомої кам’яної основи та рухомої «шапки», що може обертатися. Загальна висота вітряка становить 29 метрів, діаметр лопатей — 27 метрів.

Державний музей старожитностей (Rijksmuseum van Oudheden) — з’явився завдяки колекції Лейденського університету. Державний музей старожитностей налічує у своїй колекції близько 180 тисяч предметів.
Музей позиціонується як Національний центр археології, акцентуючи увагу на стародавньому Єгипті, стародавньому Близькому Сході, античному світі Греції, Етрурії, Риму та історії Нідерландів (доісторичної, римської та середньовічної епохи).
Музей старожитностей був заснований у 1818 році як «археологічний кабінет» Лейденського університету. Його першим директором був Каспар Роувенс, піонер в галузі археології. Деякі експонати Рейксмюсеуму в Амстердамі в 1825 році були передані в колекцію Лейдена. В колекцію були додані багато предметів класичної давнини і стародавнього Єгипту.
Єгипетська колекція Лейденського музею вважається найбільшою у світі — більш ніж 1400 об’єктів. У Центральному залі музею стоїть оригінальний єгипетський храм із Тафіса (пр. 25 рік до н. е.), зібраний в музеї. На знак подяки за допомогу з порятунку предметів, які могли піти під води озера Насер при будівництві Асуанської греблі, Єгипетський уряд передав храм у дар Нідерландам.
Лейден – це живий літопис голландської історії, де кожен канал, кожен камінь старовинної будівлі має свою унікальну розповідь. Від героїчної облоги 1574 року до мальовничих вулиць, де свого часу народжувалися геніальні художники, місто дихає автентичністю та духом голландського народу.

Сьогодні Лейден – це симфонія каналів, архітектури та науки, де минуле гармонійно переплітається з сучасністю. Місто, яке варто не просто побачити, а й відчути, зануритися в його неповторну атмосферу, де кожен закуток приховує маленьку таємницю голландської цивілізації.
