Хертогенбос – Ієронім Босх, собор Святого Іоанна, підземні канали Binnendieze.
Хертогенбос — Гертогенбос (des Hertogen bosch) — «герцогський ліс», місто, відоме як Ден Бош — муніципалітет на півдні Нідерландів, за 80 км від Амстердама, столиця провінції Північний Брабант.
Герцог, про якого йдеться мова — це Генріх I Брабантський, чия сім’я володіла великим маєтком у сусідньому Ортені щонайменше чотири століття. Він заснував нове місто, розташоване на лісових дюнах посеред болота.
Ім’я свого рідного міста носив Ієронім Босх (1450—1516) — нідерландський живописець, один з найвідоміших і загадкових майстрів Північного Відродження, який був членом місцевого братства Богоматері у Хертогенбосі, заснованого в 1318 році і існуючого донині.
До нашого часу майже не збереглися свідчення про життя великого Ієроніма Босха (не зосталося навіть портрета Ієроніма — перший з них датується серединою XVI століття). Це свідчить про статус художника в тогочасному суспільстві — Босх був ремісник.
Усі назви робіт Босха умовні, відомі тільки за списками збірок та музеїв, де вони зберігалися. Невідомо, як називав свої картини сам автор. Більшість робіт Босха нині втрачено. Зокрема картини, що були виконані на замовлення церквіи, розписи міського Собору св. Іоанна, зруйнували протестанти під час руху Реформації.
Саме в цьому місті Босх написав свої знамениті картини та малюнки, якими можна милуватися у найзнаменитіших музеях світу: Луврі, Палаці Дожів у Венеції, музеї Прадо в Мадриді. Точна кількість робіт Босха, що збереглися, є предметом дискусій.

«Сад земних насолод» — найвідоміший триптих Ієроніма Босха знаходиться у Музеї Прадо в Мадриді.
Найбільшою визначною пам’яткою Ден Боша є кафедральний собор єпархії Хертогенбоса, католицький Собор св. Іоанна, зведений на місці романської базиліки XIII століття. Собор — вершина готичної архітектури в Нідерландах, найбільший вражаючий католицький собор та резиденція Єпископа. Собор має великий, багато прикрашений інтер’єр і є національною пам’яткою Нідерландів.

Будівництво готичної церкви Святого Іоанна почалося приблизно 1220 року і завершилося 1340 року, хори були закінчені у 1450 році. Будівництво готичної вежі було завершено 1525 року. Ширина церкви складає 62 метри, довжина 115 метрів. Висота вежі складає 73 метри.

У 1584 році пожежа знищила дерев’яну перегородку готичної вежі, і вона впала, пошкодивши дах церкви. З 1629 по 1810 р. кальвіністська громада міста використовувала церкву у своїх цілях, внаслідок чого храм значно занепав.
У 1810 році за указом Наполеона, який відвідав місто, храм повернули католицькій церкві. З 1859 року почалося тривале поступове відновлення церкви, яке триває до нашого часу.
Під час реставрації було створено 25 статуй ангелів. Останній ангел серії тримає мобільний телефон і носить джинси. «У телефону всього одна кнопка», — пояснює скульптор, творець статуй, — «і до неї прив’язаний прямий номер телефону Бога».
Стіни та інтер’єри знаменитого собору Святого Іоанна виконаного у стилі брабантської готики і відображають багатовікову історію міста. Всього на церкві і всередині собору знаходиться 600 різноманітних скульптур.
Собор Святого Іоанна відомий не тільки своєю готичною архітектурою, а також тим, що в ньому знаходиться дорогоцінна та знаменита статуя Марії — «Мила мати» XIV століття, до якої прагнуть потрапити паломники з усього католицького світу.
На честь Діви Марії у День матері вже кілька століть проводиться традиційна молитовна хода, яка проходить через центр Хертогенбоса. Молитовна хода триває одну годину, проходить центром міста, починаючи і закінчуючись у соборі Святого Іоанна.
Ратуша Хертогенбоса розташовується у самому центрі міста, на Ринковій площі. Перед тим, як набути свого сучасного вигляду, будівля ратуші зазнала багато змін. Перша будівля була збудована у готичному стилі в XIV ст., а свій класичний вигляд набула у 1670 році.
Цитадель Хертогенбос — фортеця на північній стороні центру міста, будувалася з 1637 по 1642 рік. Проект був розроблений Пітером Білдербеком, інспектором національних укріплень, який обрав правильну п’ятикутну форму з бастіонами та цегляними стінами. Це був свого роду ідеальний тип фортифікаційної споруди.
Після захоплення Хертогенбоса протестантськими Нідерландами (1629) під керівництвом Фредеріка Хендріка Оранського цілий квартал міста було зруйновано і побудована цитадель. Спочатку вона називалася фортом Віллем-Марія, але переважно католицьке населення міста називало його фортом Папенбріл.
Цікава туристична пам’ятка, яка розташована поруч з цитаделлю – Binnendieze — Біннендізе системи річок і каналів у стінах Ден Боша. Біля північно-західного краю міських стін місце злиття Біннендізе з річками Аа та Доммель утворює коротку річку Дізе, притоку Маасу.
Коли e XIV столітті була побудована друга міська стіна, місце злиття Дізе та Аа виявилося всередині міських стін. Частина Дізе всередині Хертогенбоса відома як Біннендізе.
Обличчя міста Хертогенбос століттями формувалося його оборонними спорудами. Найкрасивіший спосіб дослідити ці укріплені скарби — поїздка в обидві сторони на Binnendieze. Ми відкрили для себе середньовічну красу Хертогенбоса під час подорожі на човні багатовіковою системою каналів Ден Бош.

Прогулянка моторним човном підземними каналами річки Binnendieze, що протікає під будинками і фортечними стінами міста, перенесла нас у середньовіччя.

Ден Бош — ідеальне місто для любителів мистецтва та культури, відоме своїми історичними будівлями, чудовими музеями, картинами Босха, готикою собора Святого Іоанна, затишними кафе та ресторанами. Недарма Хертогенбос називають гостинним містом Нідерландів.