Древний ЕгипетЦивилизации

Загадки та таємниці Стародавнього Єгипту. Частина VII. Абу-Сімбел.


Продовження статті «Загадки та таємниці Стародавнього Єгипту. Слідами високорозвинених цивілізацій».

АБУ-СІМБЕЛ

Абу-Сімбел – ключова пам’ятка південного Єгипту та одне з найвідоміших та найкрасивіших місць країни. Два величезні давньоєгипетські храми, висічені в «священній горі», гідні виснажливої багатогодинної поїздки до суданського кордону. Це схоже на зустріч із вічністю — вражає та запам’ятовується на все життя.

Я і Сергій в Абу-Сімбел, 30 жовтня 2014 року

Наша подорож у жовтні 2014 року до Абу-Сімбелу була дуже вражаючою. Ми проїхали Єгиптом близько 2 тис. км, від Хургади до Асуанського водосховища, практично до кордону з Суданом, відвідавши Асуан, Едфу, Абу-Сімбел. Найбільше захоплення безперечно викликав храм Рамсеса II, що за величчю і значимістю стоїть на другому місці після пірамід у Гізі.

Великий скельний храм Абу-Сімбел із гігантськими статуями Рамсеса II – найунікальніший із усіх скельних храмів Нільської долини, як у Єгипті, так і в Нубії. Джованні Бельцоні, який першим робив розкопки, порівняв розміри храму з гробницею Сеті I у Долині царів. Скеля вирубана у висоту на 33 метри, завширшки на 38 метрів і на 63 метри у глибину.

Ансамбль Абу-Сімбел утворюють дві споруди: Великий храм, присвячений фараонові Рамсесу II і трьом богам: Амону, Ра-Хорахті і Птаху, і Малий храм, споруджений на честь дружини Рамсеса II — Нефертарі-Меренмут, представленої в образі богині Хатор.

Я біля храму Нефертарі, 30 жовтня 2014 року

Знамениті на весь світ колоси Абу-Сімбел, по дві з кожної сторони від входу до Великого храму, заввишки 20 метрів, зображають Рамсеса II, що сидить. Це найбільші колос, які коли-небудь бачив світ. Передати справжнє враження від краси та величі цих величезних колосів неможливо… їх треба побачити.

Вражає алея квадратних колон з осиричними статуями, що досягають стелі, є скульптурними зображеннями Рамсеса II. Стіни внутрішніх залів вкриті рельєфами, що до цих пір зберегли яскравість фарб.

Рамсес II Великий — третій фараон XIX династії, син фараона Сеті I та його дружини Туї, правив 67 років, з яких половину воював. Епоха найвеличнішого з фараонів — Рамсеса II Великого була епохою небувалого розквіту Єгипту. Рамсес, який прожив 92 роки, здійснив похід проти могутніх на той час хетів і прославився у великій битві на колісницях при Кадеші, в якій брали участь дресовані леви. За Рамсеса II Єгипет досяг своїх максимальних кордонів.

Найдавніший із мирних договорів, що збереглися в історії — викарбуваний на камені текст договору Рамсеса II з царем хетів Хаттусілі III. Текст договору з хетами був написаний на срібних пластинах і вигравіюваний на стінах храмів у Карнаці, Луксорі, Рамессеумі та Абу-Сімбел.

У тексті під назвою «Поема Пентаура» (на ім’я переписувача, що записав його на папірусі) описана перемога Рамсеса II у битві при Кадеші. Велика кількість копій, особливо в настінному варіанті, свідчить про грандіозність події, і не лише у перемозі над ворогами, а в тому, як саме ця перемога була здобута. У тексті йдеться, що фараон зумів поодинці перемогти тисячі ворогів. Зробив він це за допомогою зброї, яку «отримав від бога Амона». В описі цієї зброї деякі дослідники вбачають схожість із якоюсь променевою зброєю типу лазера.

Згідно з давніми рукописами Рамсес II отримав від богів дар у вигляді жезла, що вивергає священні промені, за допомогою яких він розбив своїх ворогів:

«Священний жезл, дарований богами, був провідником його у великих діяннях. Накресленням чарівного знака, у повітрі чи землі, жезл міг створити різні дива…»

Можливо, це був незмінний атрибут ТотаЖезл, що є джерелом магічних сил.

Рамсес II увійшов в історію і як єдиний фараон Стародавнього Єгипту, який збудував величезний храм на честь своєї коханої дружини Нефертарі. Ні до, ні після смерті фараона жодна цариця не була удостоєна такої честі. Малий храм — храм Нефертарі — другий храм Абу-Сімбел, стоїть практично поряд із храмом Рамсеса II. Крім незліченних наложниць гарему єгиптологам відомі 4 законні дружини Рамсеса II, 111 синів та 67 дочок.

У 60-х роках минулого століття було проведено унікальну інженерно-археологічну операцію – скельні храми в Абу-Сімбелі були акуратно розпиляні на блоки вагою до 30-ти тон і перенесені на нове, вище місце. Нині вони стоять на 64 м вище та на 180 м далі від берега, інакше їх поглинуло б водосховище, створене зі зведенням Асуанської греблі.

Два рази на рік у Великому храмі Абу-Сімбел відбувається «сонячне диво» — одне з найкрасивіших і унікальних явищ, коли о 6 годині ранку перші сонячні промені проникають у храм, висвітлюють коридор довжиною 63 метри, що веде до культової ніші святилища, і яскраво висвітлюють обличчя Рамсеса II. Унікальне явище триває 24 хвилини і відбувається лише двічі на рік: 22 лютого в день народження фараона Рамсеса ІІ та 22 жовтня — в день його коронації.

Храм в Абу-Сімбел і сьогодні залишається найбільшим з монументів, залишених найгордішим з фараонів, щоб увічнити пам’ять про себе. Про найвеличнішого з фараонів Стародавнього Єгипту — Рамсеса II історики пишуть так:

«Вороги пізнали силу його гніву, а жінки – пристрасті…»

Фотографувати усередині храмів Абу-Сімбел заборонено. За цим пильно стежить охорона. Але на виході їхнього храму Нефертарі мені таки вдалося зробити кілька фото.

Абу-Сімбел включено до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.


Valentina Zhitanskaya

Моё имя Валентина Житанская. Сайт https://zhitanska.com/ создан 20.08.2009. На моём сайте вы найдете: * теории, гипотезы, мнения учёных и эзотериков о строении Вселенной, истории и будущем Земли; * о существование в прошлом на Земле высокоразвитых цивилизаций; * мифы и легенды древних народов; * эзотерические учения и тайные знания. * e-mail для контактов: [email protected]

Добавить комментарий

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.